Likit tankı: Neden önemlidir?

Soğutucu sıvıyı saklamak için termal yükleme zirveleri sırasında buharlaştırıcıyı desteklemek önemlidir.

Likit tankı, kondanserin hemen çıkışında yer almaktadır ve yüksek termal yükleme periyodlarında ve pompa operasyonlarında (yük geri kazanımı) güvenli bir miktar sağlayarak, soğutma sistemi için bir soğutucu sıvı rezervi olarak hareket eder. Kullanımı, genleşme valfi kullanımı sırasında önerilmektedir.

Şayet düşük bir basınç hattında soğutma devresi üzerinde bakım işleri gerçekleştirmek gerekli ise likit tankı aynı zamanda soğutucuyu saklamak için de kullanılabilir. Üstelik şayet anlık bir yoğunlaşmaya ihtiyaç varsa, sıvı hattını tamamen soğutucu sıvı ile doldurulmuş şekilde tutacaktır.

Çalışma sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Başlangıç yüklemesi sırasında, tavsiye edilen gaz şarjı prosedürlerini takip ederek, likit tankını mümkün olan en yüksek miktarda soğutucu sıvı ile doldurmak için sistemdeki vakumun avantajının kullanılması tavsiye edilir.

6 inç’e eşit veya daha fazla olan çaplara sahip tüm tanklar 25 bar basınca ayarlanmış bir güvenlik valfi ile donatılmıştır. Daha küçük çapa sahip olan tanklar için güvenlik valfi isteğe bağlıdır.

Likit tankları, soğutma sisteminin uygulanmasına bağlı olarak seçilir ve soğutma sıvısındaki hacminin %90’ına kadar olan bir oranda saklayabilmelidir. Örnek olarak R22 veya R404A için kullanılan likit tankı aynı olabilir.

Tanklar, kompresörü monte etmek için, zaman tasarrufu ve montaj alanı sağlayan bir teknik çözüm olan bir destek temeli de içerebilir.