Kondanser ünitesi kurmak için en ideal yer neresidir?

Kondanser üniteleri özellikle ticari ve endüstriyel işletmeler için pratiklik sağlar. Kullanışlı olmalarının yanında, güvenlik ve mükemmel performans da sağlar.

Kondanser ünitesi nedir?

Kondanser ünitesi soğutucu akışkanı sıkıştırmaktan ve soğutmaktan sorumlu, ısı transferini sağlayan ve içerdeki ünitenin soğutmasını sağlayan bir grup birleşenden oluşur.

Kondanser ünitesi, sistemin yüksek basınçlı tarafına monte edilir ve bir kompresör, kondanser ve fandan oluşur.  Bu parçalar, birbirine içeriden bağlıdır. Ünite fazladan, sıvı tankı, filtre kurutucu, servis valfi, kabin ve buharlaşma kabı gibi ekstra bileşenler içerebilir.

Kolay uygulama için, kondanser ünitesi kurulum süresini ve soğutma sistemleri için bakım maliyetlerini düşürür. Soğutma projelerinde çok ihtiyaç duyulan, çok yönlülük ve yüksek performans sağlar.

Kondanser ünitesi uygulamaları

Farklı boyutlarda, farklı kondanser ünitesi modelleri bulunur. Yüksek, orta ve düşük buharlaşma sıcaklıkları için, ev için kullanılabilecek küçük uygulamalardan, endüstriyel veya üretim fabrikaları için kullanılabilecek büyük ölçek uygulamalara kadar, geniş bir ölçekte uygulamalar mevcuttur.

En yaygın uygulamalar: soğuk hava odaları, teşhir vitrinleri, içecek şelaleleri, ticari buzdolapları, hastaneler ve restoranlardır.

Yoğunlaştırma üniteleri nereye ve nasıl kurulur?

Kondanser ünitesi, soğutma sistemlerinde soğuk dolaptan ayrılır. İklimlendirme için sistemin içinden geçen soğutucu akışkanı soğutmaya yardımcı olacak harici bir doğal havalandırma olacağından odanın dışına kurulabilir. Bunun yanında, harici ortam ünitenin sesini de izole edeceğinden, iç ortamdakilerin sesi en az şekilde duymalarını da sağlar.

Kurulum yapılırken alınması gereken önlemler:

  • Kondanser üniteleri temiz havanın kondansere ulaşabilmesi için açık bir alana kurulmalıdır. Bu sebeple kapalı alanlardan, duvarlardan ve ısı kaynaklarından ve diğer sistemlerden uzak kurulum yapılmalıdır.
  • Eğer kapalı bir alana kurulacak ise, kondanser ünitesinin temiz hava alabileceği ve sıcak hava çıkışına engel olmayacak bir şekilde kurulmalıdır.
  • Ayrıca, yüksek güneş ışığına, toza, yağmura maruz kalan veya sistemin çalışmasına engel olabilecek güçlü hava akımlarının olduğu yerlere kurulumdan da kaçınılmalıdır.
  • Ünitenin kurulumu için dayanıklı, düz bir zemin seçiniz. Yumuşak veya yamuk yüzeylere kurulumdan kaçınınız.
  • Kondanser ünitesi çevrimin soğuk tarafından ( evaporatörden) çok uzak olmamalıdır, bu şekilde borularda basınç kaybı ve buna bağlı verimlilik kaybı yaşanmayacaktır. Bunun yanında sistemden çok uzak olan borularda yağ birikebilir ve kompresöre zarar verebilir. Bu yüzden en kısa ve en basit borulama tavsiye edilir.
  • Kondanser ünitesini buharlaştırma ünitesinden çok yukarı veya çok aşağıseviyede yerleştirmekten kaçınınız.