Kompresör üretimden kalktı: Şimdi ne yapacağım?

En uygun değişim modelinin nasıl seçileceğini öğrenin.

İşleri içinde uygulamacılar, piyasada artık bulunmayan bir kompresörü değiştirme ihtiyacı ile sıklıkla karşılaşırlar. Bu durumda birçoğu niçin artık bazı modellerin üretilmediğini merak ediyor.

Açıklama basit: Her zaman artan şekilde gelişmiş kompresörleri geliştirme arayışında olan Embraco’da yeni çözümler için arayış devam etmektedir. Bu arayış, önemli hususlar olarak hali hazırda enerji yeterliliğinde ve sürdürülebilirlik konusunda artışa sahiptir.

Üstelik Embraco’nun marka değeri ile ilgili olan kalite, güvenilirlik, dayanıklılık ve diğer özellikler açısından en iyi performansı sunmak için en iyi kaynakları işletiyorlar.

Bu süreçte bazı modellerin üretimi durduruluyor. Ardından şu soru ortaya çıkıyor: artık bulunmayan kompresörün yerine hangi model kullanılacak?

Başlamak gerekirse, ‘joker’ görevi gören modelleri sunarak, Embraco’nun girişimciler için hayatı kolaylaştırma arayışında olduğunu açıklamak gereklidir.

En iyi alternatifi seçerken beş husus göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Evaporasyon sıcaklık aralığı;
  • Kullanılan soğutucu akışkanlar;
  • Sistemin gerektirdiği kapasite;
  • Güç nakil şebekesinin voltajı ve frekansı;
  • Başlangıç torku.

Bu beş hususun yanı sıra bazı durumlar da, kompresör yuvaları arasındaki farklılık dolayısıyla ayarlamalar gerektirecektir.

  1. EVAPORASYON SICAKLIK ARALIĞI

Değişim için seçilen kompresörün, uygun bir işleyişi sağlamak amacıyla (düşük için – LBP, ortalama – MBP ve yüksek için HBP) buzdolabına kurulmuş olan kompresör ile aynı evaporasyon sıcaklık aralığına sahip olması önemlidir. Ancak, değiştirilecek olan kompresörden bu bilgiyi almak mümkün değil ise, bunu sistemden elde etmek mümkündür. Örnek olarak, ev tipi buzdolapları ve dondurucular her zaman LBP aralığındadır; içecek saklama, bira soğutucular ve self servis tezgahlar ve buna benzer şeyler genellikle L/MBP aralığındadır.

Şayet arzu edilen uygulama için uygun olmayan bir model seçilirse, işleyiş sırasında büyük olasılıkla problemlerin ortaya çıkacağını belirtmek önemlidir.

  1. SOĞUTUCU AKIŞKAN

Bir kompresörü değiştirme sırasında göz önünde bulundurulması gereken diğer temel husus da R600a, R134a, R22, R404A, R290 veya diğerleri gibi sistem içinde kullanılan soğutucu tipidir. İdeal olarak, orijinal soğutucu akışkanı devam ettirmek önemlidir. Başka bir soğutucu akışkan kullanan bir modele geçiş durumunda (örnek olarak R12 kullanan daha eski sistemlerde), yeni kompresörü kurmadan önce uygun bir çözücü ile sistem içinde bulunan yağ ve vakum kalıntılarını temizlemek için dikkatli olmak önemlidir. Ayrıca, atmosfere yayılmaması gereken R12’yi de sistemden toplamayı unutmayın.

  1. SİSTEMİN GEREKTİRDİĞİ KAPASİTE

Değiştirilen kompresörün soğutma kapasitesi, gözlemlenmesi gereken bir diğer etmendir ve sistemde gereksinim duyulan termal yük ile uyumlu olmalıdır. Bu yüzden, kurulacak olan kompresörün, belirtilen değerden en fazla %10 oranında eksik veya fazla olmak koşuluyla yeterli kapasiteye sahip olması önemlidir. Bu bilgi, Ürün Veri Sayfasında veya üreticinin kataloğunda bulunabilir.

  1. VOLTAJ / FREKANS

Model, gereksinim duyulan voltaj ve frekans için uygun olmalıdır (115-127V / 60Hz veya 220V / 60Hz). Brezilya 60 Hz’lik bir frekans aralığı benimsediği ve bazı komşuları da 50 Hz’i kullandığı için Brezilya, Uruguay veya Paraguay gibi sınır bölgelerinde, daha fazla dikkat gösterilmesi gerektiği vurgulanmalıdır.

  1. BAŞLANGIÇ TORKU

Başlangıç torku ile ilgili olarak LST’nin (düşük başlangıç torku veya HST’nin (yüksek başlangıç torku) kontrol edilmesi ayrıca önemlidir. Şayet başlangıç torku bilgisi mevcut değilse, şu durumu soğutma sistemine not etmek gereklidir: ince borular LST veya HST kompresörleri gerektirirken, genleşme valfine sahip sistemler HST modellerinin kullanımını gerektirir.