Kurutucu filtre değiştirme zamanı: En doğru model hangisi ve onu nasıl monte etmeli?

Doğru filtre kurutucu, soğutma sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için çok önemlidir.

Kurutucu filtre, kontrol öğesinin (kapilar boru veya genleşme valfi) veya kompresörün kendisini kirletmekten ve üzerindeki pürüzlerin ve/veya nemin oluşumundan kaçınmaktan sorumlu olan, soğutma sisteminin en temel bileşenlerinden biridir. Bu yüzden, iyi kalitede bir marka ve monte edilecek olan yerdeki ekipman için uygun olan bir tanesinin kullanılması önemlidir. Filtre kurutucu, bir soğutma sisteminin temel bir bileşeni olarak düşünülür. İyi bir şekilde gerçekleştirilen vakum işleminden sonra bile soğutma sistemlerinde küçük miktarlarda nemlilik izlerinin varlığı yaygın görülen bir durumdur. Bu yüzden filtre kurutucu çok önemlidir. Nemden hariç olarak filtre ayrıca çelik veya bakır metalik çapakları, lehim kalıntıları ve tıkanmaya veya diğer problemlere neden olabilecek katı partiküllerin geçişini engelleyen bir işleve sahiptir.

Nemlilik veya pürüzler kılcal boruyu tamamen tıkadığında, yeni bir soğutma sistemi işleyişi gereklidir ve filtreyi değiştirmek hayati öneme sahiptir, ayrıca diğer bileşenlerin de temizlenmesi gerektiğini asla unutmayın. Ancak sıklıkla tıkanma, soğutma sisteminde kısmen performans düşüklüğüne neden olacak şekilde oluyor. Bu durumda problem, doğru olmayan şekilde kompresöre veya evaporatör kapasitesine atfedilebilir. Bu yüzden, işe başlamadan önce durumun detaylı bir analizinin yapılması gerekmektedir.

Filtre Kurutucu Değişimi 

Filtre suyu tamamen emdiği için soğutma sisteminin yeniden  işleyişinin gerçekleştirilmesinin ve filtre kurutucunun bir yenisi ile değiştirilmesi gerektiği her seferinde kurutucu, artık daha fazla nemi ememez – dolayısıyla filtre kurutucu tekrar kullanılamaz.

Asla filtre kurutucuyu yalnızca fiyata veya boyuta bakarak seçmeyin. Yalnızca moleküler süzgeç kurutucuya (MS) sahip modellerin kullanılması gerektiğini her zaman hatırlayarak, teknik kriterler izlenmeli ve filtrenin soğutucu ve yağ ile olan uyumluluğu hesaba katıldığında, bu bileşenlerin üretici kullanım kılavuzlarına başvurulmalıdır. Uygun olmayan bir modelin seçilmesi, partiküllerin salınmasına yol açacak şekilde MS kürelerinin yer değiştirmesine neden olacağından, filtre içindeki moleküler süzgeçlerin miktarına da ayrıca dikkat edilmelidir. Seçimin akabinde, sistemde kullanılacak soğutucu akışkana da özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Örnek olarak, genellikle R600 ile (izobütan) kullanılması için tasarlanan filtre kurutucular, R134a ile çalışmak için bu iki soğutucu arasındaki işleyiş basıncı farklılıkları dolayısıyla çok kırılgandır. Bu durum, süzgeç partiküllerinin aşınmasına yol açabilir ve kalıntılar, filtrenin veya kılcal boru çıkışının tıkanmasına neden olabilir. Bu sayfanın altındaki tablo, her bir soğutucu ile birlikte kullanılacak olan uygun modelleri gösterir.

Uygun işleyiş için filtre kurutucu, soğutma sisteminin tipine göre değişkenlik gösteren doğru konuma yerleştirilmelidir. Şayet bu yapılmazsa, süzgeç partikülleri yerlerinden çıkabilir ve soğutma sisteminin işleyişine zarar verebilir.

SOĞUTUCU AKIŞKAN              TAVSİYE EDİLEN KURUTUCU FİLTRE

R290                                                     XH5 – XH6 – UNIVERSAL (MS594)

R134A                                                   XH7 – XH9 – UNIVERSAL (MS594)

R600A                                                   XH5 – XH6 – UNIVERSAL (MS594)

R22                                                        XH6 – XH9 – UNIVERSAL (MS594)

KARIŞIM GAZLAR                                 XH9 – UNIVERSAL (MS594)