Kompresörün muhtemel arıza nedenleri

Bu problemden kaçınmak için seçim yaparken ve kurulum yaparken ne yaptığınızı bilmelisiniz.

Embraco kompresörleri, uzun yıllar boyunca kullanılması için tasarlanan ileri teknoloji bileşenlerdir. Onları kullanımı olmayan bir hale getirmek, tüketici ve teknisyen için büyük bir kayıptır ve bu yüzden buna sebep olabilecek hatalardan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

En iyi sonuçları elde etmek için, benimsenecek doğru tutum, en önemli iki anda tavsiye edilen prosedürleri her zaman takip etmektir:

Kullanılacak olan kompresör modelini seçerken;

Ve de kurulumu sırasında.

Bu prosedürleri takip etmemekten doğan problemlerin bazı örnekleri aşağıdaki fotoğrafta görülebilir.kompersor-arza-nedenleri

Kompresörün doğru olmayan seçimi, en ciddi olanı onu kullanışsız hale getirmek olan birçok probleme yol açabilir. En uygun modeli seçerken göz önünde bulundurulması gereken beş ana husus ile ilgili olarak, bu bölümde vermiş olduğumuz ipuçlarına dikkat etmek gereklidir:

  1. Sistem tarafından gereksinim duyulan soğutma kapasitesi;

 

  1. Buharlaşma sıcaklık aralığı (L/M/HBP);

 

  1. Başlangıç torku;

 

  1. Güç nakil şebekesinin voltajı ve frekansı;

 

  1. Kullanılan soğutucu sıvı.

 

Onları kullanışsız hale getirme problemini belirlemek için, yukarıda listelenen 1, 2 ve 3 numaralı noktaları işaret ediyoruz. Yanlış voltaj ve frekans risklerinin aralarında en çok bilinenler olduğuna inanıyoruz.

Soğutucu olması durumunda, gaz yükünün yanlış seçimi, kompresör etiketinde belirtilenden daha farklı soğutucu ve düşük kalitede soğutucu kullanımı çok sayıda probleme yol açabilir.

 

Şayet soğutma kapasitesi yeterli değilse, kompresör, kompresör başlangıç sisteminin aşırı yüklenmesine sebep olacak şekilde çok kısa ve kapalı döngüler gerçekleştirebilir. Ayrıca, kalması gereken süreden daha fazla da kalabilir.

Her iki durumda da elektrikli bileşenlerin ve mekanik kompresör setinin dayanıklılığı, normalden daha fazla aşınma dolayısıyla harap olacaktır.

Kapasitenin beklenen aralık dahilinde olup olmadığını kontrol etmek için önemli bir ipucu, kompresörün görev döngüsünü gözlemlemektir: sürenin %40 ile +60’ı arasında seyretmelidir. Şöyle ki, kompresör bir saat içinde 4 ile 6 kez arasında başlamalıdır ve bu süre zarfında 24 ile 36 dakika arasında sürmelidir.

Motorun başlangıç torku ile ilgili olarak (LST/HST) doğru olmayan seçimde ciddi problemler yine oluşacaktır.

Şayet ince boru ile birlikte kullanılması için tasarlanan bir LST kompresörü genleşme valfi veya dengelenmemiş basınçlar ile olan bir uygulamada kullanılıyorsa, başlamayacaktır. Termal koruma hata verecektir ve bu durum, elektrikli bileşenlerde bozulmalara yol açabilir.

Uygulama aralığı (L/M/HBP) da, her bir kompresör tasarımının kendine ait özelliği olması dolayısıyla gözlemlenmesi gereken diğer önemli özelliktir.

Şayet kompresör doğru uygulama örtüsü içinde değilse (şöyle ki, şayet yeterli yoğunlaşma sıcaklıklarında ve buharlaşma ile işleyen bir sistemde kullanılmıyorsa), birçok problem meydana gelebilir: kompresörün aşırı ısınmasından tutun, tam anlamıyla bir bozulmaya kadar.

Yukarıdaki listede belirtilen maddelere ek olarak, düşünülmesi gereken bir diğer husus da kompresör modeli için onaylanan havalandırma tipidir. Bu, bileşene gelebilecek riskleri yaratmamak için gözlemlenmesi gereken bir özelliktir.

Şayet güçlendirilmiş havalandırma için tasarlanan bir kompresör statik havalandırma ile birlikte kullanılıyorsa, birçok probleme neden olabilecek ve bozulmasına yol açabilecek şekilde aşırı ısınacaktır.

Bu diğer şekildeki yanlış kullanım durumu varsa (güçlendirilmişten ziyade statik olanın kullanımı), havalandırma, yüksek bir akımın girişine izin vererek ve kompresörün yanmasına neden olacak şekilde termal koruma sistemini ‘aldatabilir’.

Doğru olmayan Kurulum

Kompresörün kullanılmamasına veya yanmasına neden olabilecek birçok problemi, kurulum sırasında yapılan hatalardan kaynaklanır.

Bunlardan kaçınmak için üretici tarafından tavsiye edilen prosedürleri takip etmek gereklidir. Bunlar, detaylı şekilde Embraco tarafından üretilen kompresörü değiştirme ile ilgili videoda ve Kulüp no.113’ün bu bölümünde yayımlanan bir maddede bulunabilir (her ikisi de Kulüp’ün web sitesinde mevcuttur).

Özet olarak, yeni bir kompresör kurmak için ana işlem aşamaları şu şekildedir:

Sistemin temizlenmesi;

Filtre kurutucunun yeni bir tane ile değiştirilmesi;

Yeni kompresör üzerindeki boşaltım ve emiş borularını bağlama ve işlem geçirici üzerindeki boruyu kaynaklama;

Borunun tıkanmasından ve sızıntı yapmasından kaçınmak için kaynak noktalarının kontrol edilmesi;

Doğru bir sistem vakumunun gerçekleştirilmesi;

Elektrikli bileşenlerin doğru bir sıra ile kurulması/yerleştirilmesi;

Bir ölçü kullanarak gaz yükünün uygulanması ve buzdolabı üzerinde belirtilen gram cinsinden yük ağırlığının yüklenmesi;

Soğutucu döngüsünün kapatılması/sıkıştırılması.

Burada kısaca özetlenen teknik tavsiyeleri doğru bir şekilde izleyerek, bir hata ile kompresörün kurulumunda onu kullanılmaz duruma getirme riskleri ortadan kaldırılır.

YANMIŞ VEYA KULLANILAMAZ OLAN KOMPRESÖR: HER ZAMAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİR

Onu ortadan kaldırmadan önce kompresörün gerçekten yanmış veya kullanılamaz durumda olup olmadığını kontrol etmek gereklidir. İyi bir şekilde değerlendirilmemeleri sonucunda kompresörlerin birçoğu hala çalışır durumdayken Embraco’ya geri gönderiliyor. Kompresörün kurtarılıp kurtarılamayacağı ile ilgili olarak iki tipte test yardımcı olur:

Tıkanık veya yanmış olup olmadıklarını görmek için ana ve ikincil bobinlerin durumunu kontrol edin. Bunu yapmak için, kompresör ana güç şebekesine bağlı olmaksızın her bir bobinin devamlılığını ölçün. Ayrıca bobinlerin, kompresörün teknik veri sayfasında belirtilen ohmik dayanıklılıklar ile uyumlu olup olmadığını doğrulayın. Şayet ölçüm veri sayfası üzerinde belirtilen değerden farklı bir değer gösteriyorsa, kompresör hasarlıdır ve belki de kullanılamaz durumdadır.

Elektrikli bileşenlerin durumunu kontrol edin. Bunu yapmak için, bir multimetre kullanarak her bir bileşenin konektörleri arasındaki devamlılığı kontrol edin (termal koruyucu/röle veya PTC/kapasitörler). Şayet herhangi bir devamlılık yoksa, bileşenler hasarlıdır ve yenileri ile değiştirilmeleri gereklidir.