Yurtiçi ve hafif ticari soğutma; soğutucu seçimleri nasıl yapıldığını anlama

Bir kompresör hattı için hangi soğutucunun kullanıldığını tanımlamak için Embraco’nun hangi kriterleri kullandığını hiç merak ettiniz mi? Örnek olarak, şirket şu anda yurtiçi ve hafif ticari hatta niçin R134a ve R600a’yı kullanıyor?

Seçim yapmak için izlenen aşamaları öğrenin:

Kriter 1: Üreticiler bir seçenek olarak ne öneriyor?

İlk olarak, Embraco’nun soğutucu sıvıları geliştirmediğini belirtmek önemlidir. Bu yüzden en iyi soğutucuyu seçmede, üretilenin ne olduğunu ve üreticilerin ne önerdiğini analiz eder. Daha sonra bir seçenek listesinde aşağıda daha sonra açıklayacağımız gereksinimlere uyan bazı sıvılar test için seçilir.

Kriter 2: Sıvı, gerekli tüm özelliklere sahip midir?

 

Teknik bakış açısından bakıldığında sıvı, bir soğutucu için ideal olan fiziksel ve kimyasal özellikleri karşılamak için seçilmelidir. Bu yüzden:

 

  • Yoğuşma ve buharlaşma sıcaklıkları nedeniyle işleyiş basınçları, bir soğutma sistemi için uygun olmalıdır;
  • Ev içi kullanım için sıvılar zehir içermemelidir;
  • Yağ ve kompresörün diğer bileşenleri ile kimyasal uyumluluk ve durağanlığa sahip olmalıdırlar, böylece kompresöre çok iyi adapte olmalıdırlar.

 

Kriter 3: Bu sıvı testlerde nasıldı?

 

Bazı soğutucular, yukarıda bahsedilen gereksinimlerin içinde yer aldı fakat kullanıldıklarında kompresör ile her zaman uyum sağlayamadılar. Bu yüzden Embraco, kendi kompresör hatlarında kullanıldıklarında sıvının nasıl davrandığını görmek için testler gerçekleştirir.

 

Bu bağlamda R134a ve R600a sıvıları, yurtiçi kompresör hattı için onları iyi birer seçenek yapan tüm kriterleri karşıladı.

 

Sürdürülebilirlik ve Değişikliklere kılavuzluk eden yeni düzenleme

 

Konu soğutucular olduğunda, bunların kullanımı konusunda büyük bir tartışma olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Bu, gelişmiş hükümetlerden ve çevreye verilen hasarı minimize etmek için arayışta olan bazı şirketlerden kaynaklanan bir konudur.

 

Örnek olarak, CFC’lerin ozon tabakası üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunun keşfedilmesinden beri kullanımları kademeli olarak yasaklandı.

 

Şimdilerde HCFC’lere (Hidrokloroflorokarbonlar) ve HFC’lere (hidroflorokarbonlar) yeni alternatifler aranıyor. Talep, ozon tabakasına zarar vermeyen ve düşük bir potansiyel sera etkisine sahip olan gazlar üzerine yoğunlaştı. Bu bağlamda doğal soğutucular (HC’ler) soğutma piyasasında kullanım için iyi birer seçenek halini aldı. Buraya tıklayın ve temel doğal soğutucuların ne olduğunu ve avantajlarını öğrenin.

 

Bu şartlarda doğal soğutucu gazı R600a, hidroflorokarbonlar için mükemmel bir değişim alternatifi olarak Avrupa, ABD ve Brezilya gibi büyük piyasalar tarafından küresel çapta seçiliyor.

 

R600a’yı kullanmada riskler var mıdır?

 

Doğal soğutucu R600a’nın kullanımından bahsettiğimizde büyük bir endişe ortaya çıkıyor. Tutuşabilir olduğu için bu sıvının kullanımının gerçekten güvenli olup olmadığı sorgulanabilir.

 

Bu bağlamda üreticiler, son kullanıcılara herhangi bir risk gelmemesini sağlamak için önleyici önlemler alıyorlar. Bunlar başlıca:

 

  • Soğutma sistemlerinde küçük bir miktar kullanılması;
  • Elektrikli bileşenlerin kıvılcım yaratmaması;
  • Sistem tasarımının tamamen yansıtılması, böylece bir sızıntı olması durumunda yüksek bir konsantrasyon gelişmiyor, böylece sıvı yanıcı oluyor fakat patlayıcı olmuyor.

 

Yukarıda bahsedilen bu nedenlerden ötürü R600a, soğutma sisteminde kullanıldığında herhangi bir risk teşkil etmiyor ve çevre üzerinde olumsuz herhangi bir etkiye de sahip değil.

 

Bununla beraber, ABD hükümeti tarafından hali hazırda tartışılan bir noktadır. Halihazırda günümüzde bulunmayan, dahili soğutma için başka bir alternatif arayışı içindeler. Örnek olarak Japon piyasası, yanıcı olmayan fakat sıcaklık olması durumunda zehirli olan oksitler üreten HFO’yu kullanıyor.

 

Bu durum, hali hazırda aynı anda hem güvenlik gereksinimlerini, hem çevresel ön koşulları (ozon tabakasına zarar vermeyen ve düşük bir sera potansiyeline sahip olan) karşılayan, hem de yanıcı olmayan bir alternatif yoktur.