Kılcal borunun tıkanması: Nasıl çözüme kavuşturulur?

Kılcal boru tıkanıklığı, buzdolaplarında tamir hizmetleri yaparken soğutma personelinin karşılaşacağı zorluklardan biridir. Bu problem nasıl çözülür?

Kılcal boru kullanılmasının amacı nedir?

Kılcal boru bakırdan yapılır ve işlevi, soğutucu sıvıyı yoğunlaştırıcıdan alıp onu buharlaştırıcının giriş yerine götürmektir. Soğutucu, borunun içinden geçtiği için, sürtünme dolayısıyla basınç azalır ve kılcal borunun sonunda sıvının buharlaşması ile sonuçlanan olguda soğutucunun hızı artar. Soğutucuların buharlaşması, 0 C derece veya -35 C dereceye kadar olan eksi sıcaklıklarda meydana gelir. Buharlaştırıcıda meydana gelen termal değişim ile birlikte soğutucunun iç kısmı soğutulur.

Kılcal boru tıkanıklığı

Kılcal boruların dahili çapı, her bir tipteki ekipmanın uygulanmasına göre değişiklik gösterir ve farklı uzunluklar ile birlikte 0.5 ile 2.5 mm arasında dahili çapa sahip olabilirler. Daha küçük bir dahili çapa sahip oldukları için, tıkanıklıktan kaçınmak amacıyla kılcal boru sistemi yüklenirken özel bir dikkat gösterilmesi gereklidir.

Nem, katı kalıntılar veya bükülme ile boru sıkışması, soğutucu sıvının sirkülasyona katılmasını önleyen ve soğutucu performansına zarar veren kısmi veya tamamen tıkanıklık ile sonuçlanabilir.

Katı kalıntıların tıkanıklık yaratmasından kaçınmanın bir diğer yolu da, sistem içindeki sirkülasyonun pürüzlerden ve yabancı maddelerden korunmasını sağlayacak ve böylece tıkanıklıktan kaçınmış olacak olan metal örgülü bir filtre kurutucunun kullanımıdır.

Kılcal boru tıkanıklığını nasıl çözmeli?

Nemlilik dolayısıyla kılcal boru tamamen tıkalı olduğunda sistem çalışmayı durduracaktır. Bu hatayı tanımlamanın kolay bir yolu, buharlaştırıcının giriş noktasında buz varlığının kontrol edilmesidir. Bu alanı ısıtın ve sıvının tekrar sirkülasyona katılıp katılmadığına bakın. Şayet durum buysa, döngü içindeki nemi ortadan kaldırın ve yeni bir soğutucu yükü gerçekleştirin.

Kılcal borunun tıkanıklığı kısmi olduğunda, sistem performansı azalır ve soğutucunun tüketimi artar. Bu durumda tanımlama, girişimci tarafından bir şekilde daha ayrıntılı bir analiz gerektirir. Belirtiler, gaz eksikliği veya düşük kompresör kapasitesi ile olanlar ile aynıdır. Kılcal borunun tamamen tıkandığı tanımlanmışsa, uygulamacı boruyu temizleyerek ve yeni bir soğutucu yükü gerçekleştirerek yukarıdaki ile aynı yöntemi uygulamalıdır.