Ailelerdeki ve şehirlerdeki değişim soğutucuları etkiliyor

Fırsatları yakalamak için yeni alışkanlıkların ve eğilimlerin farkında olmak gerekiyor.

Soğutucu kullanımı insanların yaşama tarzlarıyla yakından alakalıdır. Ailelerdeki ve şehirlerdeki dönüşümle, emin olabilirsiniz ki bu sektörde çalışanlar için de değişim olacaktır.

Son yıllarda aile yapısı dünya çapında önemli oranda değişiklik gösterdi. Bunun nedeni ise kültürel ve davranışsal konular ve ayrıca ekonomik nedenler ve hatta gelişen sağlık ve hayat kalitesidir.

Önceden genç insanların erken yaşta evlenerek çok çocuklu geniş aileler oluşturduklarını yaygın bir şekilde görebilirdik. Bugün ise gerçekler çok farklı. Günümüzde insanların ilerleyen yaşlarda evlenerek daha küçük aileler oluşturduklarını görmek daha yaygın: bazı çiftlerin bir çocuğu var veya hiç çocuk yapmıyorlar.

Ulusal Ev Anketleri (PNAD) verilerini kullanarak, ekonomist Camila Strobl Sakamoto tarafından son zamanlarda bir çalışma yapıldı. Bu çalışma, 1981 ile 2011 yılları arasında kentlerde yalnız

Camila Sakamoto: “Yalnız yaşayan insan sayısı üçe katlandı ve çocuk sahibi olmayan çiftlerin sayısında da önemli artış görülüyor”.
Camila Sakamoto: “Yalnız yaşayan insan sayısı üçe katlandı ve çocuk sahibi olmayan çiftlerin sayısında da önemli artış görülüyor”.

yaşayan insan sayısının üçe katlandığını, bu oranın erkekler arasında %2 ve kadınlar arasında %2.3’e çıktığını gösteriyor. Buna ek olarak, çocuk sahibi olmayan çiftlerin sayısında da önemli bir artış var: toplamın yaklaşık %10’u.

Ekonomiste göre, bu değişiklikler evlerin boyutları ile de alakalıdır. Bunlar gelirde artışa neden olarak tüketim alışkanlıklarını da değiştiriyor. Brezilya’da, Sakamoto’nun belirttiği üzere, 1981 – 2011 yılları arasında toplam evsel gelir %38’den şehirlerde %100’e ve kırsal alanlarda da neredeyse %100’e çıktı.

Değişim senaryoları burada bitmiyor ve soğutucu sektöründe neden oldukları etkiler de aşağıda da göreceğiniz üzere oldukça değişken.

Büyük şehirlerin meşgul yaşamında ve yemek hazırlamak için yeterli vakit bulamamak nedeniyle, hazır ve yarı hazır gıdaya talebi artırdı.
Büyük şehirlerin meşgul yaşamında ve yemek hazırlamak için yeterli vakit bulamamak nedeniyle, hazır ve yarı hazır gıdaya talebi artırdı.

Unutulmamalıdır ki son yıllarda yaşama koşullarındaki gelişmeler ve sağlık hizmetlerine erişimin artması ile yaşam süreleri uzadı. Bunun anlamı ise daha fazla sayıda yaşlı insan olması ve çoğunun bağımsız olarak kendi evlerinde yaşaması demektir.

Çalışmalara göre 2050 yılında tarihte ilk kez yaşlı nüfus genç nüfustan fazla olacak.

Diğer önemli değişiklikler arasında ise aynı cinsiyetten çiftler, önceden evlenmiş insanlardan oluşan yeni aileler, hafta içinde şehirde küçük bir ev ve yakındaki bir bölgede hafta sonları için daha geniş evler tercih edenler bulunuyor.

Tüm bu değişimler yaşanırken, şehirler de aynı zamanda büyüyor ve hızla gelişiyor, tıpkı iş dünyası gibi ve bu da bu değişim sürecini etkiliyor.

Aynı zamanda şunun da altını çizmek gerekir; 20. Yüzyılın başlarında dünya nüfusunun %90 ı halen kırsal kesimlerde yaşıyorken yalnızca yüz yıl içerisinde şehirlere büyük bir göç oldu ve günümüzde 7 milyarlık dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlere akın etmiş durumda.

BM (Birleşmiş Milletler)’e göre bu kentleşme süreci devam edecek. 2050 yılında tahminlere göre dünya nüfusunun yaklaşık %70 i şehirlerde yaşıyor olacak.

Ek olarak: birçok şehir inanılmaz bir oranla ve hızla büyüyor. Son nüfus istatistiklerine göre Brezilya’da günümüzde bir milyondan fazla nüfusa sahip 17 tane şehir var.


RAHATLIK ARAYIŞI VE KONFOR, YEMEKLERE OLAN BAKIŞIN YENİ YOLLARI EVDE DAHA FAZLA KALMA İSTEĞİ, HER BİR EVDE DAHA AZ İNSAN BARINMASI GÜNÜMÜZ YAŞAM TARZININ BAZI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ.


Bu yeni aile yapılarıyla ve kentsel değişimlerle ilgili olarak, aynı zamanda daha küçük evlere yönelik bir eğilim de var. Bunlar daha kompakt ve daha iyi alan kullanımı gerektiren mekânlar. Bu tüm dünyada gerçekleşiyor, hızlı veya yavaş, yeni bir hayat tarzını yansıtıyor.

Yoğun hayat

Bugün, genel olarak hayatımız daha meşgul, çünkü her insanın yaptığı aktiviteler daha çeşitli, trafik ise birçok büyük şehirde daha zor ve modern hayatın da bazı talep getirileri mevcut.

Birçok durumda, ev ile iş arasındaki mesafe eve yemeğe gitmeyi zorlaştırıyor, bu da dışarıda yemek yemeyi yaygınlaştırıyor.

Ribeirão Preto’daki São Paulo (SP) Üniversitesinden, Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma dersinden Profesör Rosa Wanda Diez Garcia, günümüzün yeme biçimleriyle ilgili bazı özelliklerin altını çiziyor:

  • Yemek hazırlamak ve tüketmek için zaman yetersizliği;
  • Yeni koruma ve hazırlama tekniklerinin kullanılması;
  • Gıda ürünü çeşitlerinde artış;
  • Evde yenen yemeklerden gıda satan yerlere yönelme (restoranlar, kafeteryalar, sokak satıcıları, fırınlar, vb.);
  • Daha taşınabilir ve pratik paketlemenin yanı sıra daha fazla yiyecek seçeneği.

Farklı araştırma ve danışma çalışmalarında fark edilen bir diğer önemli eğilim ise, “cocooning” yani “kozalama”, yani çalışma saatleri dışında evde daha fazla kalma isteği. Bununla, insanlar aynı zamanda ev ortamlarında sokakta sahip olabilecekleri ürün ve hizmetleri de arzuluyorlar. Günümüzde satılan pek çok dairede bu yeni talepten faydalanılarak örneğin daha geniş mutfaklar veya “gurme terasları” denilen seçenekler sunuluyor.

Tüm bu trendler pratikliğe, rahatlığa ve konfora duyulan arzuyu giderek artırmakta etkililer. Soğutma işinin de asıl önemli olduğu nokta burası. Eğer insanlar yiyecek satın almak ve hazırlamak için daha az zamana sahipse, çözümler nedir? Eğer arkadaşlarını evlerinde veya bir çiftlikte ağırlamak istiyorlarsa, yiyecek ve içeceklerin tüm keyifleriyle beraber, ne yapmaları gerek? Eğer özel bir diyet programı takip etmeleri, dengeli beslenmeleri gerekiyorsa, alternatifleri nelerdir? Bunlara ve daha pek çok benzeri soruya verilen cevaplarla, modern hayatın talepleri hali hazırda zaten piyasadadır:

  • Hazır ve yarı hazır gıdalarda artış;
  • Pratik, güvenilir ve kolay paketleme yaratılması;
  • Teslimat seçeneklerinde artış (eve sipariş);
  • Gıda satıcılarında artan çeşitlilik (örneğin fırınlarda yeme içme alanları veya sokaklarda gıda satan araçlar).

SOĞUTUCU EKİPMANIN EVLERDE DAHA FAZLA YER ALMASI YÜKLENİCİLER VE AYNI ZAMANDA SATICILAR İÇİN FIRSATLAR SUNUYOR.


Soğutucunun bu konularda doğrudan ilişkisi ve temel rolü olduğunu fark etmemek mümkün değil. Bu yüzden günümüzde giderek artan sayıda evlerde soğutulmuş şarap mahzenleri, içecek soğutucuları, buz makinaları, küçük bira dolapları, ve yeni özellikler ve işlevler sunan buzdolapları yer alıyor. Benzeri şekilde, her türden ticari işletmede de giderek artan sayıda soğutucu bulunduğunu görmek mümkündür.

Bugün, küçük barlarda, fırınlarda veya restoranlarda çeşitli dondurucular, ve içecek soğutucuları görmek yaygındır. Ancak gıdayla hiçbir alakası olmayan ticari veya hizmet lokasyonlarında da bunlara benzer ekipmanlar görülebilmektedir. Bu, örneğin, eczaneler, kitapçılar, klinikler, spor ürünleri mağazaları ve birçok diğer işyerinde geçerlidir.

Cheryl Camargo: “Eskiden yalnızca evlerde buzdolabı olurdu, ancak günümüzde artık bu durum değişti.”
Cheryl Camargo: “Eskiden yalnızca evlerde buzdolabı olurdu, ancak günümüzde artık bu durum değişti.”

Bunların hepsi ekipman üreticileri ve parça ve yedek parça satıcıları ve bakımıyla ilgili profesyonelleri ilgilendiren talepler yaratıyor. Embraco Satış Müdürü Cherly Tatiana Camargo’ya göre, “evlerde soğutucuların daha fazla ve çeşitli olmasıyla hem yükleniciler hem satıcılar için fırsatlar doğuyor. Önceden her evde yalnızca bir buzdolabı ve saklanacak gıdalar için derin dondurucu vardı. Bu durum değişti: bugün daha az derin dondurucu var ama birçok evde birden fazla soğutucu ve hatta şarap soğutucuları, su soğutucusu, bira için buzdolabı ve bazen bira soğutucu bulunuyor”. “Bu ise teknik servise ihtiyaç duyulan cihaz sayısını artırıyor. Bu bir fırsatken, aynı zamanda bir zorluk çünkü yüklenicinin daha fazla sayıda farklı sistemi ve cihazı tanıyıp bilmesi gerekiyor” şeklinde de uyarıda bulunuyor.

Cheryl, soğutucu sistemine bağlı olarak yalnızca kompresörlerin değil aynı zamanda elektronik parçaların, soğutucu sıvıların ve diğer özelliklerinde değişiklik gösterdiğini ve bunların hepsinin bilinmesi gerektiğini hatırlatıyor.

“Satıcı için de bu durum değişiklik getiriyor. Zaman içerisinde, tek kapılı soğutucular için kullanımda olan 1/8 HP gibi küçük kompresörler, şimdi daha az değiştirme talebi görmeye başladı, çünkü inşalar ekipmanlarını tamir etmektense yenilemeyi tercih ediyorlar. Ancak aynı 1/8 HP kompresörler şimdi daha sofistike ve daha fazla son ekipman sunuyorlar; Consul tarafından yakın zamanda üretilen bira soğutucu gibi. Bunun anlamı ise, tamir tercih eden müşterinin bu tip kompresörlerde talebi artıracağı olabilir” şeklinde açıklıyor.

Her değişim beraberinde yeni zorlukları ve fırsatları getirir. Şehirlerde meydana gelen bu dönüşümler ve ailelerin ve insanların alışkanlıklarındaki değişimler için de aynısı geçerlidir. Ve siz, siz bunun farkında mısınız? Kendinizi bunlara hazırlamayı ve bunlardan faydalanmayı hiç düşündünüz mü? Yeni pazarlar açmak ve müşteri kazanmak hakkında aklınıza gelen fikirler neler?