Gaz şarjı nasıl gerçekleştirmeli

Soğutucu sıvıları ve nasıl bir çalışma yürütüleceğini bilmek önemlidir.

Doğru soğutucu şarjı, soğutma sisteminin performansı için hayati önem taşır. Bu yüzden, iyi bir kalitedeki soğutucu sıvının yanı sıra yüklemeyi gerçekleştirmek için uygun prosedürler de sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

VAKUM İŞLEMİ SIRASINDA DİKKAT

Vakum işlemini, 3 CFM veya daha fazla kapasiteye sahip olan, 500 mikrona ulaşan bir pompa kullanarak gerçekleştirmek önemlidir. Vakum işleminin, hem sistemin işlem geçiriciye bağlı olan düşük basınç tarafında, hem de sistemin yüksek basınç tarafında ekstra filtre kurutucu borusunda gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Deneyimler, işlemin arzu edilen seviyeye ulaştıktan sonra 20 dakikalık bir süre boyunca devam ettirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Soğutucu yükünü almadan önce sistemin, havayı ve nemi temizlemek için uygun bir şekilde gerçekleştirilen bir tahliye işlemini gerçekleştirmeye gereksinim duyduğunu hatırlatmak gerekir. Sistemi temizledikten sonra bir sızıntı testi gerçekleştirerek sızıntıları kontrol etmek gereklidir.

Uzman kişi, kompresör etiketinin uyumlu soğutucu tipinde olup olmadığını kontrol etmelidir ve soğutma sistemini, içine yerleştirilmesi gereken doğru miktarı belirlemek amacıyla kontrol etmelidir. Şayet bu bilgi mevcut değilse, ekipmanın üreticisine danışın.

Ek olarak, şarj için kullanılacak olan ekipman mevcut olmalıdır:

 • Ölçüm şişesi (veya ölçüm silindiri);
 • Derecelendirilmiş ölçüye sahip yükleme silindiri;
 • Boru sistemi;
 • 1 g’ye ayarlanmış kesinlik ölçüsü.

 Ana Prosedürler

Soğutma sisteminin tavsiye edilen soğutucusunun tipi ve miktarı hakkında bilgi elde ettikten sonra yükleme prosedürü başlatılabilir.

Prosedürleri gerçekten görselleştirmek ve bu açıklamaların iyi bir şekilde anlaşıldığını onaylamak için iyi bir ipucu da Soğutma Kulübünün web sitesinde mevcut olan kompresörleri değiştirme ile ilgili olan videoyu izlemektir. Burada yükleme işleminin aşamadan aşamaya belirtildiği bir videoyu takip edebilirsiniz.

Bu önemli prosedür için aşağıdaki adımlara bakınız:

gaz_sarj_nasil_gerceklestirmeli1

 

 

 

 

 

gaz_sarj_nasil_gerceklestirmeli2

 

 

 

 

 

gaz_sarj_nasil_gerceklestirmeli3

 

 

 

 

 

 1. Boş ölçüm silindirinin ağırlığını tartın (gerçekleştirilen veya arıtılmış vakum ile birlikte);
 2. Ölçümü sıfırlamak için darayı kullanın (mümkün olduğunda) ve tavsiye edilen gaz şarjı ekleyin. Veya aksi takdirde gaz şarjı ağırlığını silindir ağırlığına ekleyin.
 3. Alıcı ölçüm silindirini, manifold aracılığıyla işlem borusuna bağlayın. Manifoldun yüksek ve alçak basınç valfini açık bırakın.
 4. Gaz şarjını, kompresörün kapalı olduğu sistemin içine salın;
 5. Yüksek veya alçak basınç için silindir ve manifold arasındaki basıncı dengelemek için gerekli bir süre boyunca bekleyin;
 6. Dengelemeden sonra silindirin tamamen boşaltılmasından emin olmak için yüksek valfi kapatın, kompresörü açın ve onun çalıştığı birkaç dakika boyunca bekleyin;
 7. Ölçüm silindiri valfini kapatın, ardından alçak basınç valfini kapatın, silindiri çıkartın ve tüm yükün ortadan kaldırıldığını doğrulamak için onu tartın;
 8. Şayet tüm yük ortadan kaldırılmış ise, daha sonraki aşamalara devam edin; aksi takdirde manifold bağlantısını tekrar gerçekleştirin;
 9. Bu aşamayı tamamladıktan sonra sıra boru sistemini kapatmaya geldi. Kompresör açık iken işlem borusunu, hızlı kavramaya en yakın olacak iki yerde kıvırın;
 10. Kompresörü kapatın, boruyu kesin ve onu lehim ile kapatın. Sızıntıları kontrol edin;

Not: Karışımlar için, doğru karışım oranını sağlamak amacıyla sıvı durumdaki soğutucu ile yüklemenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

DOĞRU OLMAYAN ŞARJ İLE İLGİLİ PROBLEMLER

Soğutucu şarj operasyonu, uygulamacının büyük bir dikkatini gerektirmektedir. Şayet ortada aşırı şarj varsa, aşırı soğutma kapasitesi olacaktır. Kondanser sıcaklığı çok yüksek olacaktır ve ısı değişimi meydana gelmeyecektir. Buna ek olarak kompresör, silindir mühürlerinin kopmasına veya diğer bileşenlerin kırılmasına neden olabilecek şekilde soğutucu sıvı içinde sıkışabilir.

Soğutucu sıvı eksikliği olduğu durumda sistem, yetersiz soğutma kapasitesi dolayısıyla yeterli bir şekilde çalışmayacaktır. Bu durumun bir sonucu da kompresörün, ekstra aşınmanın yanı sıra onun dayanıklılığını azalmasına neden olacak şekilde zamanın %100’ü boyunca ayakta kalarak daha fazla çalışmasına neden olmasıdır.