Elektrikli Bileşenler

Kompresörlerin iyi bir şekilde çalışması için çok önemlidirler. Elektrikli bileşenler, kompresörün işleyişinde hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle, herhangi bir soğutma sisteminde uygulamacı tarafından yapılan teşhis, rölenin, başlangıç kapasitörünün ve termal koruyucunun ve hatta bazı durumlarda dönüştürücünün durumlarını ve doğru bir şekilde uygulamaya konulmalarını dikkatli bir şekilde kontrol etmeyi içermelidir.

Başlamak gerekirse, tüm kompresörlerin bir başlangıç kapasitörü veya işleyiş kapasitörü kullanmadığını ve yüksek verimlilik modellerinde kullanılan TSD aygıtlarına ek olarak (Zaman Başlatma Aygıtı) PTC gibi rölelerin farklı tiplerinin olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca termal koruyucular, ¾ve 4TM arasında değişkenlik gösterebilir.

Diğer bir önemli bilgi de aynı aileden olan benzer kapasitelere sahip kompresörlerin her zaman aynı elektrikli bileşenleri kullanmayabileceğidir. Elektrik kiti, kompresörün voltajına, frekansına ve işleyiş rakamlarına bağlı olarak belirlenir (L/M/HBP). Üstelik aynı ailede bile olsa, örnek olarak bir başlangıç kapasitörünün zorunlu kullanımı veya terminalleri bağlayan röle köprülerinin varlığı gibi farklılıklara neden olan, düşün başlangıç torku (LST) veya yüksek başlangıç torku (HST) ile çalışan bazı modeller bulunmaktadır.

Böylece bir değişimin gerekli olduğu durumlarda, Embraco’nun web sitesinde mevcut olan elektronik katalogdaki kompresörleri veri föyüne her zaman danışın. Bu arama için anahtar bilgiler, kompresörün etiketinde mevcut olan model, voltaj ve frekanstır.

Bir değişim gereksinimi olduğunda, tavsiye edilmeyen bir çözümün doğaçlama yapılması veya başvurulması önerilmez. Bu eylem, kompresörün yanmasına kadar gidebilecek ciddi problemlere yol açabilir. Bileşenleri monte ederken de ayrıca özel bir dikkat gösterilmelidir. Genelde eylem dizisi şu şekilde devam eder:

  • Başlangıç aygıtını ve termal koruyucuyu monte edin;
  • Kullanılacak olan kapasitörün elektrik bağlantısını yapın;
  • Destek tutucunun ve kapasitörün montajını yapın.

Fakat her bir kompresör modelinin kendisine has özelliklerini kontrol etmek ve buna bağlı olarak bu üç aşamanın detaylarını bilmek gerekmektedir.

Elektrikli bileşenleri seçerken yapılan yaygın hatalar:

  1. Aynı motor gücüne sahip kompresörlerin aynı elektrikli bileşenleri kullanacağını varsaymak.

Örnek: Karışımlar ve düşük uygulamalar (LBP) için kullanılan EMI30ER kompresörünün ve R134 için ve düşük/orta/yüksek uygulamalarda (L/M/HBP) kullanım için olan bir EMIS30HHR modelinin bir rölesini veya koruyucu setini yerleştirirken elektrik kiti düzgün çalışmayacaktır. Başka bir deyişle, termal koruyucu dönmeyebilir veya başlangıç motoru, kompresörün yanmasına neden olacak şekilde uygun bir süre zarfı içinde kapanmayacaktır.

  1. Belirlenenden daha düşük voltajlı bir kapasitör kullanımı.

Örnek: Bir adet 88-108 μF/150V kapasitörünü değiştirirken bazen girişimci, bir 120 V modelinde karar kılıyor. Doğru karar, normal bir açma/kapama döngüsünün ani gerilim ataklarına dayanmak ve kompresöre zarar vermekten kaçınmak için gösterilenden daha büyük veya gösterilene eşit voltaja sahip bir kapasitörün kullanılması olacaktır.

  1. Kompresörde kullanılan soğutucu tipinin hesaba katılmaması.

Örnek: Karışım ve R134a kullanan 1/5 HP kompresörler için elektrikli bileşenler farklıdır. Yanlış röle veya termal koruyucu setinin kullanımı, önceden kapatılmaya veya gerekli olduğu durumlarda kapatma arızalarına neden olabilir.

HER BİR BİLEŞENİN İŞLEVİ

Termal koruyucu: motoru başlangıçtaki hatalardan ve normal işleyiş koşullarında aşırı ısınmadan korumaya hizmet eder.

Röle: Motorun başlamasına yardımcı olmak için onu açarak ve motor kendi nominal hızına veya normal hızına ulaşmadan önce onu kapatarak, başlangıç bobininin (yedek bobin) işleyişini açmayı/kapatmayı kontrol eder.

Start kapasitörü: Kompresörün başlangıç torkunu arttırır, başlangıç zamanlarında ona yardımcı olur. Kullanımı, yüksek başlangıç torkuna sahip motorlar için zorunludur (HST).

Run kapasitörü: Yedek bobinin motorun işleyişine katkıda bulunmasına izin veren, başlatıldıktan sonra kompresörün yedek bobini aracılığıyla akım geçişine izin verir.

İnverter: sistemin termal yükünün çeşitliliğine göre kompresörün hızını otomatik olarak ayarlar. Bu, yalnızca Embraco Fullmotion (Tam hareketli) modeli gibi değişken hızdaki kompresör modellerinde kullanılabilir.