Ev Tipi Soğutucular: Talepler ve fırsatlarla dolu bir pazar

Sektörde uygulamacılar için bir alan yaratan, kullanımda olan milyonlarca ürün olsa da, değişiklikleri dikkatle izlemek gerekmektedir.

g-haverroth-cantas-teknik
GUSTAVO HAVERROTH“ Müşteriler, daha fazla alanı olan ve daha modern soğutucularla değişim yapmayı tercih ediyorlar”

Yeni müşteri talepleri ve alışkanlıkları akışkanların özelliklerinde, kullanımında ve teknik destek hizmetlerinde değişiklikler getiriyor.

Evde bir buzdolabının olması günümüzde her gelir düzeyinden insan için olağan bir durumdur. Kullanımda olan milyonlarca uygulama var ve bunlar teknik destek alanında çalışan herkes için büyük bir potansiyel pazar anlamına geliyor. Ancak uygulamacıların ve parça perakendecilerinin bu alandaki trendleri ve değişiklikleri iyi takip etmeleri gerekiyor.

IBGE (Brazilian Institute of Geography and Statistics) verilerine göre Brazilya’da 60 milyondan fazla hane bulunmaktadır ve bunların neredeyse hepsinde en azından bir buzdolabı bulunur. Kurumun 2013 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre evlerin %97,3’ünde bir buzdolabı bulunmaktadır. Bu rakamlar, ev tipi soğutucu pazarının çok geniş olduğunu göstermektedir. Ancak, yeni müşteri alışkanlıkları ve talepleri ile şekillenen bir geçiş süreci yaşanmaktadır. Gustavo Haverroth, Embraco Evi Tipi Soğutucu Strateji Lideri: “Örneğin bugün, iki kapılı soğutucular – donduruculu veya dondurucusu olmayan – toplamın yaklaşık %70’ini oluşturuyor. Eğilim ise bu yüzdenin artacağı yönünde. Maddi gücü olduğu zamanın tüketiciler daha fazla alan sağlayan daha modern soğutucular alma eğiliminde” şeklinde konuştu.  Bu özellikler arasında, alan – hacim kullanım alanı ile ilgili olanlar en fazla öne çıkanlar. Büyük şehirlerde, evler daha küçük ve bu nedenle ekipmanın daha kompakt olması fakat yine de daha büyük modellerin rahatlığı da aranıyor. Bu ihtiyacın cevabının bir parçası daha küçük kompresördür; soğutucu tasarımında alandan “tasarruf” edilmesini sağlar. Böylece üreticiler “dışarıdan küçük, içeriden büyük” konseptini daha kolay takip edebilirler. Aranılan şey, toplanabilir raflardan, Brezilya’da hala nadiren bulunan ancak gelişmiş ülkelerde kullanımda olan, gıda tipine veya ihtiyaca göre sıcaklık ayarı değiştirilebilen bölümlere kadar her şeyi içeren; alan ve maksimum esneklik optimizasyonudur. Latin Amerika’da ortalama gelir, teknolojisi mevcut olan diğer ileri özelliklerin dahil edilmesini halen daha kısıtlamaktadır. Bu durum, ürünler eksik veya az olduğunu bilgilendirebilen bağlantısı olan soğutucular için olan durumdur. Bazı yerel üreticiler günümüzde bu özelliklere sahip ve zamanla pazarda varlığı artacak olan yüksek teknoloji modeller sunmaktadır.

Tasarım ise son yıllarda, iki ana faktör sayesinde güç kazanmış bir diğer boyuttur:

Sofistike bir soğutucunun sunduğu statü – elektronik görüntüleme özelliği veya kapısında su sebili olan modeller gibi – ;

Mutfağa aileler ve arkadaş grupları için yaşayan bir alan değeri katmak.

Bu kısacık özet, bu piyasada neredeyse her şeyin değiştiğini gösterir. Çoğu durumda ev tipi soğutucu ürünleri ve hizmetleri için daha düşük talep görmüş olan, uygulamacılar ve parça perakendeciler için de durum farklı olamaz.

Gelir x Tamir

Uzun bir süredir Brezilya halkının, vatandaşlarının, görece iyi çalışsa bile ekipmanlarını düzenli aralıklarla değiştirme alışkanlığının olduğu birinci dünya ülkelerinde olduğu gibi hareket etmeye başladığı yönünde duyumlar almaktayız.

Soğutma alanında çalışanların bu eğilimin ülkede bir gerçekliğe dönüştüğünü fark etmeleri gerekir.

Daha yüksek gelir ve kredi almadaki kolaylıklarla, birçok kişi bir sorun yaşadığında kullanılmış ekipmanı teknik desteğe göndermek yerine yenisini almayı tercih ediyor.

Bu değişim sürecine neden olan başka faktörler de var. Bunlardan biri, kullanıcının daha sofistike modeller için arayışı; düşük bütçeli ailelerin evlerinde sıklıkla kullanılan geleneksel tek kapılı soğutucusunu değiştirmek istemesi gibi.

Benzer şekilde, yeni ürünlerin piyasaya sürülme oranının da müşteriyi motive etmekte katkısı oluyor. Her sene, üreticiler tarafından piyasaya, daha modern bir tasarımla birçok özellik ve işlev bir araya getirilerek ailelerin ihtiyaçlarını karşılayan ve günlük hayata daha fazla kolaylık sağlayan bir düzene yeni seçenek sunuluyor.

Enerji etkililiği

Yeni ekipman satın almada tercih edilen koşulları tamamlamak için, elektrik tasarrufu konusuna da bakmak gerekir. Genel olarak insanlar soğutucunun bir evdeki toplam elektrik tüketimine etkisindeki büyük rolünü bilirler ve eski modellerin mevcut olanlardan daha az verimli olduğunun da farkındadırlar. Bu nedenle birçok insan elektrik faturalarını düşürmek için yenisini almayı seçerler. Bu tercih, şu anda Brezilya’da olduğu gibi elektrik faturalarında önemli zamlar olduğu dönemlerde daha da artar.

Buzdolabı kapısında su sebili: tüketici için rahatlık
Buzdolabı kapısında su sebili: tüketici için rahatlık

Daha etkili modeller için olan arayış genel olarak birçok ülkede geçerli olan, enerji tüketimlerine göre soğutucular için sınıflandırma oluşturan düzenlemelere dayanır.

Ancak teknoloji hızla gelişir ve sınıflandırmalar her zaman buna yetişemeyebilir; tıpkı Brezilya’da olduğu gibi (karşı sayfadaki kutuya bakınız).

Gustavo Haverroth uyarıyor; “teknolojik gelişmeler ve daha etkili kompresör kullanımı dikkate alındığında, günümüzde aynı kategorideki diğer soğutuculardan %30’a kadar daha az enerji tüketen A sınıfı soğutucular vardır. Ancak, tüketici bu farklılıklara dikkat edemeyebilir ve bir soğutucunun sadece A sınıfı olup olmadığına bakmakla yetinebilir”.

Kolombiya’da, durum yakında çok farklı olacak: 2016 da yürürlüğe girecek yeni kurallar, A sınıfı olarak sınıflandırılan bir soğutucu için gereken performansı büyük ölçüde değiştirecek. Haverroth’a göre bu, piyasayı daha etkili ve verimli ekipman üretmek ve satın almak için teşvik edecektir.

Kriz veya ekonomik gerileme dönemlerinde, bugün Brezilya’da olduğu gibi, tamir hizmeti piyasası canlanabilmektedir, bundan da yükleniciler gibi meslek grupları faydalanır. Bunun nedeni ise tüketicinin, işsizlik veya gelirinde düşüş gibi nedenlerle yeni ürün satın alımlarını erteleyerek yeni harcamalar yapma konusunda çekingen davranmasıdır.

Ancak, bu geçici bir durumdur ve profesyonellerin değişikliklerin getirdiği fırsatların farkında olması gerekmektedir. Haverroth, günümüzde birçok ev veya yazlıklarda geleneksel bir soğutucunun yanı sıra belirli kullanımlar için hali hazırda bir başka soğutucu daha olduğunu ifade etmektedir; şarap dolapları, bira soğutucuları, su sebilleri ve mini buzdolapları gibi. Haverroth’a göre bu durum da, yüklenicilerin tüm bu ekipmanların durumunu kontrol etmek için düzenli önleyici bakım sözleşmeleri teklif edebilmeleri için alan yaratmaktadır.

Bu sektörde ortaya çıkan diğer olasılıklar ise eski soğutucuların performans geliştirmesi ile ilgili olanlardır. Haverroth, “ürün sahibini, izolasyon ve gaz dolumu gibi özelliklerin kontrol edilmesinin avantajları hakkında ikna edebilirsiniz; ve hatta kompresörü daha verimli bir modelle değiştirmek konusunda düşünmeye de ikna edebilirsiniz”, diyor.

Aynısı titreşim ve rezonansların azaltılması için alınan önlemlerle ilgili de geçerlidir; böylece ekipmanın gürültü seviyesi azaltılır ve daha önce bahsedildiği gibi bunlar genellikle ailenin yaşama alanlarında bulunmaktadır.

Dolayısıyla fırsatlar mevcuttur. Ancak etrafımızdaki gelişmelere dikkat etmemiz gerekir. bunu yapıyor musunuz?

PROCEL MÜHRÜ: MEVCUT DURUM

Brezilya’da Procel mühürleri atanırken dikkate alınan verimlilik sınıflandırmaları 2006 yılından beri kullanımdadır. Yıllar içerisinde teknolojide büyük gelişmeler yaşanmış, böylece soğutucuların daha az enerji tüketmesi sağlanmıştır.

Brezilya’da satılan ev tipi soğutucu modellerinin %90’ı (mini buzdolaplarından iki kapılı derin donduruculu modellere kadar, tüm markalarda) Procel ile A sınıfı olarak sınıflandırılmıştır (daha düşük tüketimi gösterir). Bu durum üreticilerin ürünlerini enerji bakımından daha da etkili hale getirmek için yenilikçilik arayışında olmak konusunda cesaretlerini kırmaktadır.

Brezilya Inmetro Etiketleme Programı (Ulusal Metroloji, Kalite ve Teknoloji Kurumu) halihazırda zaman zaman soğutucuların ve klimaların enerji etkililik seviyelerini gözden geçirdiğini, ancak çalışmanın henüz fazla ileri gidemediğini duyurmaktadır. Güncelleme ile, tahmini olarak mevcut cihazların yalnızca %40’ı A sınıfı olarak kalacaktır.