Dijital soğutucu bakımı

Soğutucular günden güne daha teknolojik hale gelmektedir. Peki, uygulamacılar sistemde saklı bu teknolojinin evrimini nasıl takip etmektedirler?

Hali hazırda yenilikler ve teknolojiler televizyonları ve cep telefonlarını değiştirdiği gibi şimdi de şu an ki yüksek kapasiteli soğutucu modelleri ile mutfakları da ele geçirmeye başlamışlardır. Bu popülerleşen teknoloji aynı zamanda “akıllı soğutucular” olarak bilinmekte ve uygulamacıların işlerine yeni bir zorluk boyutu katmaktadır. Günümüzde soğutucu teknolojisini bilmenin yanı sıra bu soğutucular sistem fonksiyonlarının bir kısmı soğutucu kapağına monte edilmiş bir dokunmatik ekran tarafından kontrol edildiği için temel teknoloji ve elektronik bilgisine sahip bir teknisyene ihtiyaç duymaktadır.

digital-refrigerator-maintenance_2Standart soğutucuların aksine yüksek teknolojili soğutucular tüketicinin hayatını kolaylaştırmak için birçok yenilikçi özelliğe sahiptir.  Soğutucunun özelliklerini ekrana dokunarak kontrol etmenize olanak sağlayan dokunmatik ekranın yanı sıra harici bellek(Örnek olarak yeni yemek tariflerini hafızaya eklemenizi sağlayan taşınabilir depolama cihazları) takmanıza olanak veren USB girişleri vardır. Devrimsel nitelikte ki bu soğutucular aynı zamanda çeşitli uygulamalar yardımıyla gıdaların son kullanma tarihlerini kontrol eder ve sebze-meyve alışveriş listesi yapılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda bu panelden önemli notları, tarifleri, aile fotoğraflarını hatta takvimi görmek bile mümkündür.

Hali hazırda çevrimiçi alışverişe olanak sağlayan modellerde mevcuttur. Gartner Pazar araştırması ajansının araştırmasına göre 2020 yılına kadar 30 milyar araç ve ev aleti interneti kullanacaktır. Ve yüklenicinin buna hazır olması gerekmektedir.

İç sıcaklığını kendi kontrol eden ve tatlıları daha hızlı soğutan, içecekleri hızlıca soğutan bir soğutucu hayal edin. Filtresinin değişim vakti geldiği zaman uyarı vererek soğutucu bakımını kolaylaştırma, yüksek sıcaklığı ve açık kalan kapıyı bildirme gibi akıllı özellikler de mevcuttur.

GELECEĞİN KOMPRESÖRÜ

Bu sene Embraco dünyanın ilk yağsız kompresörünü piyasaya sürerek bu evrim sayesinde pazarın teknolojik bir zıplama yapmasını sağladı. Peki, bir teknisyenin iş yükü açısından yağ ihtiyacı duymayan bir kompresör ne gibi değişiklikler doğurur?

Bu teknoloji daha küçük olması ve %20 enerji tüketimi avantajı sağlamasının yanı sıra kompresörün değişik pozisyonlara monte edilmesine olanak sağlayarak soğutucu tasarımında büyük yenilikler sağlar.

Embraco Wisemotion teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Elektronik göstergeler: Avantaj ve dezavantajları

Bazı elektronik göstergeler LED’den yapılmakta ve daha az enerji tüketmektedir. Fakat bir sorun olduğu zaman tüketici kimi aramayı düşünecektir? Soğutucu teknisyenini mi, bilgisayar teknisyenini mi?

Rio de Janeiro’dan Izaias Oliveira “Soğutucu teknisyeni elektronik tamirat yapmaz, sadece parçayı değiştirir” sözüyle yüklenicinin panodaki istisnai bir hatayı tespit etmek yerine bütün parçayı değiştireceğini anlatmaktadır. Ama aynı zamanda hatanın soğutucu sistemde değil elektronik sistemde olabileceğini anlayabilmek için soğutucu hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmak gerektiğini belirtmektedir. Rio Grande do Sul’un Lindolfo Color şehrinden yüklenici Rafael Henrique Prediger’e “Soğutucu teknisyeni paneli tamir etmek yerine tamamını değiştirse bile temel elektronik bilgisi ile kusurları nasıl tespit edeceğini daha doğru şekilde bilecek ve daha önemlisi sorunun kaynağına inebilecektir.” sözüyle teknoloji ve elektronik hakkında bilgi sahibi olmanın yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Dokunmatik ekranlı soğutucular açısından çıkabilecek sorunlardan biri de sürekli elektrik kesintilerinden dolayı ana kartın yanması olasılığıdır.  Bunun önüne geçmek için müşteri bilgilendirilmelidir. Sonuçta yaklaşık fiyatı R$600 olan paneli değiştirmektense bir güç dengeleyici almak daha ucuza gelmektedir. Dijital soğutucular var olmaya devam edecekleri için teknisyen farklı teknolojilerle çalışmaya hazır olmalıdır.