Ekolojik ayak izi nedir?

ekolojik-ayak-izi-nedir-on

Sürdürülebilirlikten bahsettiğimizde, günlük hayatımızın çeşitli yönlerinin, çevre üzerindeki etkilerimizle doğrudan ilişkisi vardır: ürettiğimiz atık miktarı, tükettiğimiz enerji, hava ve su kirliliği, vb. Bu örneklere baktığımızda, gezegende bıraktığımız izlerle ilgili kesin bir fikrimiz olabilir mi?

Su, elektrik, yakıt veya toplu taşıma masraflarımızı hesaplamak kolaylıkla yaptığımız bir iş, peki tüketim alışkanlıklarımızın gerçekte çevreye olan etkisini nasıl ölçebiliriz?

Etkimizi daha görünür kılmak için, “Ekolojik Ayak İzi” oluşturuldu. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu, her kişinin ya da kurumun gezegende bıraktığı “ayak izinin” ölçüsünü belirlemek için düzenlenmiş bir hesaplamadır. Bu hesaplamanın sonucu “Küresel Hektar” (gha) olarak ifade edilir ve bir kişinin tüketilen doğal kaynaklar vasıtasıyla idame ettirmek için kullandığı küresel alanı gösterir.

Ekolojik ayak izi bileşenleri

Ekolojik ayak izini ölçmek için kullanılan bileşenler: karbon, tarlalar, otlaklar, ormanlar, inşaat alanları ve balık stoklarıdır.

Hesaplamanın dikkate aldığı ilk bilgi, bireyin lokasyonudur, zira ağırlıklı olarak kömür gibi yenilenemeyen enerji türü kullanan ülkelerin çevreye etkileri, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye yatırım yapanlardan daha fazladır.

Diğer önemli bilgi ise aynı evde yaşayan ailenin boyutudur, çünkü kişi başına tüketimi ve bir hanenin genel tüketimini tahmin etmek mümkündür.

Arabanızın ortalama yakıt tüketimi de diğer önemli noktadır, çünkü daha yüksek tüketim çevreye daha fazla karbon dioksit verilmesi demektir.

Ekolojik ayak izinizi nasıl hesaplarsınız?

Küresel Ayak İzi Ağı internet sitesinde, Brezilya haritasını tıklayın ve ekolojik ayak izinizin boyutunu görmenizi sağlayan bir hesap makinesine ulaşın. Alışkanlıklarınızın gezegende neden olduğu etkiyi hesaplamanızı sağlayan ilginç bir uygulamadır.

Ekolojik ayak izinizi nasıl azaltırsınız?

Ekolojik ayak izinizi azaltmanın çeşitli yolları vardır ve biz de bunlardan bazılarını aşağıda listeledik:

Bilinçli tüketim – cep telefonu gibi dayanıklı cihazlarınızı örneğin sırf yeni modeli çıktı diye üç ayda bir yenilemek, ekolojik ayak izinizin artmasında önemli bir etkiye sahiptir. Yeni bir cihazın üretimi için kullanılan kaynak miktarı önemlidir ve eğer nihai ürün tüketimini kontrol etmeyi başarırsak, onun üretimindeki kaynak tüketiminin de makul miktarlara düşürülmesini sağlayabiliriz.

Enerji tasarrufu – enerji değerli bir varlıktır ve eğer günlük hayatımızdaki enerji tüketimini azaltabilirsek, yalnızca para biriktirmekle kalmayıp gezegene de yardımcı olabiliriz. Bu nokta, yüklenicilerin daha da fazla etkisi olabileceği bakımından da önemlidir; müşterilerine daha düşük tüketimli cihazlar seçmelerinde yardımcı olarak herkes için fayda sağlayabilirler.

Atık geri dönüşümü – bu herkesin evinde uygulayabileceği basit bir süreçtir, yalnızca atıkları geri dönüşüme uygun şekilde ayırarak atmak bile yeterlidir. Aynı zamanda yaratıcılığınızı kullanarak, cam ve plastik kapları ve eşyalarınızı mümkün oldukça evinizde veya mağazanızda yeniden kullanmanızı öneriyoruz; malzemeleri, sıvıları saklamak veya dekoratif objeler olarak kullanmak için faydalanabilirsiniz.

Gelin beraber ekolojik ayak izimizi azaltarak ve gezegenimizi daha iyi bir yer haline getirmek için, kendi üzerimize düşeni yapalım.  Mağazanızda veya atölyenizde, parlak ampul ışıklarınızı floresan veya LED ışıklarla değiştirmek; periyodik olarak servis arabalarınızı inceleyerek yakıt tüketimini artıran durumları engellemek; ve ekibinizi eğitmek gibi yapabileceğiniz pratik uygulamaları tanımlayın; böylece çalışanlarınızın çevre farkındalığı konusunda sizle aynı görüşte olmasını sağlayabilirsiniz.