Bir yüklenici profili nedir?

bir-yuklenici-profili-nedir-on

Meslek kılavuzuna göre soğutucu alanında çalışanların nitelikleri.

Endüstriyel Öğrenme Ulusal Servisi – SENAI tarafından yayınlanan Endüstriyel Meslekler kılavuzuna göre, organizasyon, mantıksal çıkarım ve el becerileri, soğutucu teknik mesleklerinde takip edilmesi gereken kişisel özelliklerdir.

Endüstrideki 48 meslekten, kılavuz iklim kontrol ve soğutucu cihazların bakım ve kurulumunun altını çiziyor. Kılavuza göre bu mesleğin ana aktiviteleri, soğuk odalar, soğutulmuş tezgahlar, soğutucular ve klimalar gibi soğutucu ekipmanın kurulum ve montajını içerir, ve bu nedenle, bu meslektekiler gıda ve içecek sektörlerinde, mezbahalarda, süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde, laboratuvarlarda, mağazalarda ve koruyucu sistem veya havalandırma sistemleri kullanan diğer iş kollarında iş fırsatları yakalayabilirler.

Henüz 22 yaşında olan Lucas Sousa Cardoso, AmBev’de soğutucu teknisyeni olarak çalışıyor ve ikinci yılından sonra, Distrito Federal boyunca içecek sanayisine hizmet veren 10 teknisyenden oluşan ekibin idari koordinatörü olarak atanmış. Senai ile röportajında, “İşin kalite kontrolünden sorumluyum. Dondurucular, bira soğutucuları ve soğuk odalar dahil olmak üzere on binin üzerinde ünitemiz var. Bu işin temeli, soğutucu yoksa satış da yok”, diyor. Kılavuzda, bu mesleğin ana aktiviteleri, soğuk odalar, soğutulmuş tezgâhlar, soğutucular ve klimalar gibi soğutucu ekipmanın kurulum ve montajını içerir ve bu nedenle, bu meslektekiler gıda ve içecek sektörlerinde, mezbahalarda, süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde, laboratuvarda, mağazalarda ve koruyucu sistem veya havalandırma sistemleri kullanan diğer iş kollarında iş fırsatları yakalayabilirler. Endüstriyel Meslekler kılavuzuna göre piyasadaki temel maaşları görmek için aşağıdaki tabloya bakınız. Endüstrideki 48 meslekten, kılavuz iklim kontrol ve soğutucu cihazların bakım ve kurulumunun altını çiziyor.

Kılavuza göre, bu profesyoneller için gerekli bilgiler arasında, fizik, kimya ve matematik bilgisinin yanı sıra, elektrik, kaynak işleri, ekipman ve bakır boru kurulumu, gaz basıncı ve doldurulması, bilgisayar ve mekanik bilgi, işte teknik güvenlik standartları ve çevre koruma standartları bilgileri bulunuyor. Ancak bunlarla da bitmiyor, endüstride her sene yeni ürünler ve yeni teknolojiler piyasaya sürüldüğü için sürekli olarak bilgilerin güncellenmesi de gerekiyor. (Daha fazlası için bkz. Dijital Soğutucu Bakımı.)

Isıtılmış pazar

Soğutucu sektöründe, meslek için sıcak ve tercih edilen bir pazar daha var. Brezilya Soğutucu, Klima, Havalandırma ve Isıtma İşleri Birliğine –Abrava- göre, sektör 2014 yılını %10 büyüme ile kapatıyor ve bu büyümenin 2015 te de sürmesi bekleniyor. Bilim alanında uzman ve Meslek Teknik Okulunda profesör olan Alexandre Fernandes Santos, “bu teknoloji neredeyse her evde var ve bu ya basit bir soğutucu tarafından veya oldukça yüksek gömülü elektronik teknolojiye sahip VRF dönüştürücü sistemi tarafından yapılıyor”.

Santos, bunun Brezilya’da mikro-ölçekli firmaların olduğu alanlardan biri olduğunu belirtiyor. Bu durum ise insanların genel olarak kendi işini yapan insanların kendi zaman planlamalarını yapabildikleri için mutlu oldukları yargısı ile çelişiyor, Santos’a göre: “küçük ölçekli işletme sahibi olup kendi işinde çalışanlar, başka bir yerde çalışan olarak çalışacaklarından daha uzun saatler çalışıyorlar – çılgınlar gibi”. Hepsinden öte, kendi işinde çalışanlar, bir firmada eğitim almadılarsa, gerçekten pazardaki sürekli değişikliklere ayak uydurmak zorundalar. Santos’un bakış açısına göre, Soğutucu ve Klima alanında bir Teknik Kurs, profesyonellerin tam eğitiminde fark yaratabilir: “Sebrae gibi ünlü kurumlarda girişimcilik eğitimi almanın yanı sıra, Soğutucu Kulübü [Refrigeration Club] gibi yayınları da sürekli takip edip okuması gerekir” diye de ekliyor.