Buzlanmayan buzdolapları

Gündelik kullanılan modellerin temel teknik hatalarından nasıl kaçınmalı ve onları nasıl tamir etmeli.

Buzlanmayan buzdolapları uzun yıllardır piyasada bulunmaktadır. Ancak yine de girişimciler için hali hazırda riskler taşımaktadır. Bu yüzden, bu ekipmanda meydana gelen teknik hatalar ile ilgili üç maddelik bir dizi hazırlıyoruz.

İlki, evlerde kullanılan buzdolaplarını kapsar ve daha sonraki de ticari buzdolaplarında bu teknolojinin kullanımı ile ilgili sorunları belirler.

Öncelikle buzlanmayan bir buzdolabının ne olduğunu açıkça bilmek önemlidir.

İngilizce ‘frost’ kelimesi, havada bulunan su buharından dolayı oluşan, soğuk bir yüzey üzerindeki buz örtüsü veya küçük buz kristalleridir ve ‘free’ kelimesi ise bunların olmadığı durumları belirtir. Bu yüzden, periyodik olarak buzunu çözmekten kaçınmaksızın buzsuz bir aygıtta, dondurucunun duvarlarında buz oluşmaz. Kısaca bu, otomatik bir buz çözücü sistemine sahip olmayan bir buzdolabıdır.

Bu buz çözme durumunu buzlanmayan ev tipi buzdolaplarında aktif hale getirmek için, buharlaştırıcıya sabitlenmiş olan, boruların yüzeylerini ısıtan elektrikli bir ısıtma elemanı sistemi vardır.

Bu ısıtma elemanları, buharlaştırıcının yüzeyinde oluşan tüm buzu eriten bir ısı sensörüne bağlıdır ve bir zamanlayıcı ile tetiklenir. Bu durum, ekipmana bağlı olarak değişkenlik gösterebilen düzenli zaman aralıklarında meydana gelir ve her 6 saat veya daha fazla bir sürede bir kez olmak üzere meydana gelebilir.

Bu tipteki bir ekipmanda buharlaştırıcı modeli geleneksel buzdolapları ile kıyaslandığında güçlendirilmiş havalandırmaya izin verecek şekilde farklılık gösterir.

Bu yüzden, sırasıyla dondurucunun duvarı üzerindeki birikmiş sıvıyı ve en nihayetinde sıvının katı hale dönüştürülmesini önleyen buharlaştırıcı içinde meydana gelen soğuk havayı eşit bir şekilde hareket ettiren bir hava akımı bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde bu dondurucu bölmesinin dahili çevresi, soğuk, kuru ve eşit bir hava akımına sahiptir.

En yaygın problemler

Tam olarak buzlanmayan ekipman iyi bir şekilde çalışır ve kullanıcıları tarafından olumlu bir şekilde değerlendirilir.

Ancak, kendilerine özgü özelliklerden kaynaklanan, geleneksel buzdolapları ve benzerlerindeki ile aynı problemlere maruz kalırlar.

  • Su sızıntıları

En yaygın şikayet, buzdolabının içinde olabileceği gibi dışında da oluşabilecek su sızıntısıdır.

Harici sızıntılara, en yaygın üç nedeni aşağıda belirtilen boşaltım tavası neden olabilmektedir:

  • Çevre çok nemlidir ve/veya boşaltım tavası, buz çözme döngüsü meydana geldiğinde kuru değildir (su, daha soğuk ve nemli ortamlarda daha yavaş buharlaşmaktadır). Bu yüzden boşaltım tavası tüm suyu tutamaz. Çözüm, boşaltım tavasını daha büyük olanıyla değiştirmektir;
  • Boşaltım tavası, soğuk olmayı sürdüren ve bu yüzden su buharlaşmasını yavaşlatan kompresör yuvasına yeterince yakın değildir (boşaltım tavası içine damlayan suyun buharlaşmasına neden olan şey yuvanın ısıtıcısıdır). Çözüm, boşaltım tavasını kompresöre daha yakın bir konuma getirmektir;
  • Boşaltım tavası, normal şartlarda tutması gereken suyun kısmen veya tamamen tahliyesine sebep olacak şekilde eğilmiş veya çatlamıştır. Çözüm, boşaltım tavasını doğru konuma getirmek veya onu yenisiyle değiştirmektir.

Harici bir sızıntı için olabilecek başka bir neden ise, buz çözme suyunun tava içine düşmemesine fakat zemin üzerine damlamasına neden olan, boşaltımın doğru olmayan konumudur.

Bu sorunu çözmek kolaydır: yalnızca boşaltım tavasını düzgün bir şekilde konumlandırın.

Buzdolabı içindeki sızıntılar (kabin içindeki), su birikintisine neden olan boşaltım tıkanmasının bir sonucudur. Toz tarafından veya çarpma ile bloke edilmiş olabilir (örnek olarak çok sıkı bir şekilde vidalanması). Çözüm açıktır: boşaltımın tıkanıklığını açın veya gerekirse onu değiştirin.

  • Buz Artışı

Buzlanmayan buzdolaplarında meydana gelen bir diğer problem de buz çözme döngülerinin tüm buharlaştırıcının buzunu çözememesi durumudur.

Bu durumda buz, geleneksel buzdolaplarında olduğu gibi kalır. Genelde buz azar azar buharlaştırıcı paletleri üzerinde artar ve en nihayetinde onları tıkar.

Buz, iyi bir ısı iletkeni olmadığından dolayı bu durum, buzdolabının iyi soğutmaması şikayetine kadar gidebilir. Bu durum, çok sıcak ve nemli ortamlarda ve buzdolabı kapağının sıklıkla açık olduğu zamanlarda meydana gelir.

Özellikle kullanıcının, ‘buzdolabı iyi bir şekilde soğutmuyor’ şeklinde şikayet ettiği bu durumlarda bazı teknisyenler suçlu olarak kompresörü göstermede çok acele ediyor.

Ancak bu sonuca varmadan önce, bazıları problemlerle karşı karşıya kalıyor olabileceğinden dolayı bileşenleri kontrol etmek gereklidir:

  • örnek olarak; ısıtma öğesi kısa devre yapmış olabilir,
  • Buz çözme döngüsünün gerekli olandan daha uzun zaman aralıklarında gerçekleşmesine neden olan bir şekilde zamanlayıcının düzgün çalışmaması;
  • Isı sensoru düzgün çalışmıyordur;
  • Buharlaştırıcı fanı kapanmıyor veya kilitlenmiyordur.

Ekipmanın başka bir elektrikli bileşeni de probleme sebep olabilir. Tavsiye edilen prosedür, her biri üzerinde elektriksel bir devamlılık kontrolü gerçekleştirmek ve gerekirse onları değiştirmektir.