Kendini geleceğin işletmecisi olarak hazırla

kendini-gelecegin-isletmecisi-olarak-hazirla-on

Değişiklikler zaten başlamış, birçok fırsat yaratarak ve büyüme için bazı zorluklara meydan okuyarak oluşmaya devam edecektir.

Teknolojinin gelişimi ve halkın değişen profili zaten yeni talepler üretmektedir, bu talepler işletimcilerin nasıl hem çalışıp hem de yeni iş alanları açmasıyla ilişkilidir. Bugünkü işletimciler birkaç yıl önce zaten piyasada olan profesyonellerden çok farklıdırlar. Yeni piyasa ve teknoloji gerçeğinden dolayı, aynı zamanda toplum ve tüketicilerin artan taleplerinden ötürü bu değişiklikler devam edecektir.

kendini-gelecegin-isletmecisi-olarak-hazirla-1
Wadi Tadeu Neiame: “Profesyoneller çok yetenekli olmalı ve daha karmaşık görevleri nasıl yapacağını bilmelidir.”

1980’lere dek kendi uzmanlık alanında çalışmak genellikle uygulamada öğrenilen bazı temel mekanik ve elektrik becerilere sahip olmak için gerekliydi. Zamanla, yeni bilgi ve özellikler bu uzmanlık için gerekli hale gelmiştir.”Bu yeni yüzyılın başında soğutma ve klima cihazlarıyla entegre olan elektronik ve otomasyon sistemlerini çalıştırmak için aynı uzmanlık alanında eğitilmesi gerekmektedir” diye belirtir Abrava başkanı WadiTadeuNeaime (Brezilya Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isıtma Derneği)

Günümüzde, işletmecilerin giderek daha yetenekli olması umuluyor, diğer bir deyişle daha karmaşık görevleri yerine getirmek ve çeşitli işlevleri yapmak için hazır olun. Bu sadece işin temellerini bilmek yeterli değildir, demektir.

Neaime, bunu bu andan itibaren takip edilmesi gereken geleceğin profesyonelliğine bir yol olarak işaret etmektedir. “Bu çok yönlülük mevcut olanları değiştirmek için yolda yeni soğutucuları işlemek için bilgi ve becerileri içermelidir. Aynı şekilde, kapalı ortamlarda yaşam kalitesiyle etkileşim ve genel olarak çevre koruma bilincinde olmayı profesyonellerin anlamasına imkan vermelidir” diyor.

Abrava Başkanı tarafından vurgulanan yönlerini ortaya çıkaran ve geleceğin soğutma şekillendirmesi için oluşturulmuş bir dönüşümün parçasıdır. Sürdürülebilir Teknolojik gelişme, sürdürülebilir bir gelişme olarak küresel bir endişe ve yeni tüketici davranışlarını değişime sürüklemektedir. Katkıda bulunan diğer yönleri de, şehirlerdeki modern yaşam özellikleri, ortalama gelirin artması ve Brezilya gibi ülkelerde eğitim seviyesinin yükselmesi olarak sayılmaktadır. Tüm bunlar girişimcilerin uzmanlığında doğrudan etkiye sahiptir, fakat soğutma piyasası için dikkate alınması gereken başka spesifik gerçekler de vardır. Öncelikle, o günlerde, bakım ihtiyacı ekipman ve soğutma sistemlerinin çok daha geniş bir aralık olduğunu belirtmek gerekir.

GİRİŞİMCİ: BECERİ GEREKLİ

Büyüyen gereksinim düzeyi klima ve soğutma ekipmanları için bakım ve montaj tamircisi olmak veya ekipman ve sistemlerin üretimi ve montajında çalışmak için çeşitli yetenek ve yeterlilikleri geliştirmek gereklidir. Bunlardan başlıca olanları aşağıda görebilirsiniz.

 • Bilgi,
 • Elektrik, kaynak, ekipman ve bakır boru tesisatı, gaz basınçları ve harçlar,
 • İş ve çevre koruma, mekanik, teknik güvenlik standartları kavramları,
 • Fizik, kimya ve matematik yeterlikler,
 • Kişisel yetenekler,
 • Organizasyon,
 • Mantıksal akıl yürütme,
 • Manuel beceriler.

Kaynak: Senai’dan, bir Endüstri Meslek Rehberi Seçimi

Buna ek olarak; daha gelişmiş ve farklılaştırılmış bilgi gerektiren gelişmiş özellikler içermektedir. Ticari işyerlerinde soğutma kullanımı bir hayli artmış ve modern hayatın taleplerine bağlı olarak, büyümeye de devam edecekmiş gibi görünüyor.

Diğer bir önemli bilgi de yüksek gelirli insanlar ekipmanı tamir etmenin avantaj ve dezavantajlarını daha dikkatli analiz etmektedirler ve bu analizleri genelde hizmet ücreti ve yeni bir soğutucunun parçalarının maliyetini karşılaştırarak yapmaktadırlar.

Bu doğrudan ev soğutma ekipmanları bakımı çalışanlarını etkileyecek bir eğilimdir. Birçok kişi onları tamir etmeyi durduracaktır.

Yukarıdaki veriler açıkça göstermektedir ki girişimcilerin geleceği ticari soğutma bölümündeki yeteneğine bağlıdır.Bu bölümün potansiyeli çok daha büyüktür, ancak bilgi ve profesyonellik yeni standartlara ulaşmak için gereklidir.İşi daha kolay ve daha etkili kılan kaynakları kullanmak değişikliğin çok önceden başladığı bir başka yönüdür ve muhtemelen daha da baskın olacaktır ve teknolojinin getirdiği avantajlardan faydalanmak kendinizi eğitmek için gereklidir.

Test etme, ölçümde veya sorun gösteren alarmlarda bu ekipmanlarla çalışmak daha fazla hassasiyet sağlamaktadır ve bunları nasıl yükleyeceğini bilmeyi ve ürettikleri bilgiyi doğru yorumlamayı gerektirmektedir.

Aynı şekilde iletişimdeki gelişmeler zaten önemli müttefiklerdir ve daha da güçlenerek önem kazanacaktır. İnternet bağlantılı cep telefonlarında (akıllı telefonlar), tablet ve dizüstü bilgisayarlarda, anında teknik bilgi elde etmek, tercih yeri olacaktır.

Aynı cihazlar soğutucu ve bileşenlerinin üreticileriyle veya diğer teknisyenlerle sağlanan bilgi alışverişinde buna gerçek durumu gösteren fotoğrafları ve videoları gönderme dahil olmak üzere şüpheleri açıklığa kavuşturmak ve bilgi alışverişi için kullanılacaktır.

YÜKSEK DÜZEYDE TAZMİNAT

kendini-gelecegin-isletmecisi-olarak-hazirla-2
Geleceğe giden yol eğitim yoluyla geçer ve büyük fırsatlar açar.

Tüm bu değişiklikler, tahminler burada şimdiden ne olacağını Avrupa ve Kuzey Amerika’da ne olduğunu ya da ne olacağını göstermektedir. Orada, teknik nitelikte hizmet uzmanları, müşteri ihtiyaçlarını anlayan ve mevcut tüm alternatifleri analiz eden, onlar için çözümler bulan, mümkün bilginin yüksek düzeyde uzmanları olarak görülmektedir.

Bu profili sığdırmak için, bu teknisyenlerin genellikle mühendislik gibi alanlarda üniversite dersleri ve derecelerini içeren mükemmel bir eğitim, alması gerekir. Onlara rahat yaşamak için yüksek tazminat verilmesinin nedeni de budur. Bu meslek birçok insanı çeken ilginç bir çalışma seçeneği olarak değerlendirilir ve birçok insanı cezbeder.

Tüm bunlar, dünyada ilk olarak tesisatçılar, elektrikçiler, ressamlar, araba mekaniği ve diğer birçok teknik kişi ile birlikte girişimcilerle olur. Amerika Birleşik Devletleri Careeroverview sitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Kuzey Amerikada soğutucu tamircisi saatte ortalama 19$ kazanır (yaklaşık R $ 50) veya yılda 40.000$ yakın kazanır(yılda R$ 110,000 yakın)

Brezilyadaki uzmanlar hala bu ortalamadan çok uzaktırlar, ancak son yıllarda, birçok durumda, onların gelirlerinde de önemli bir artış olmuştur. Kendi hizmetleri için daha fazla talep olduğundan fiyatlar artacaktır, bu piyasaların kanunudur.

Bilgi Olimpiyatları son baskısının sunumunda, Gustavo Leal, Senai operasyonları direktörü, genç Brezilyalıların % 20 den az bir kesiminin yükseköğretim dersiyle mezun olacağını vurguladı (Çalışmalar için olimpiyatlar değerlerine bakınız) Ama dışarıda üniversitede olanlar için -toplamda yaklaşık yedi milyon kişi- iş gücü piyasası için yeterince hazırlanmamıştır.

Ancak Brezilya’da henüz karşılanmayan teknik düzeyde profesyoneller için güçlü bir talep var. ” Bu durum henüz çok genç Brezilyalılar için alternatif olarak görülmeyen teknik derslerle düzeltilebilir.” dedi Leal. Tazminatın yükselmesiyle teknik meslek değerlemesi kesinlikle gücünü kazanacaktır. Aynı anda daha fazla sorumluluk oluştururken bu, müteahhitler için yeni perspektifler açmaktadır: teknik eğitim, hizmet kalitesi ile çevre ile en iyi uygulamaların kullanımı, bakımı vb.

Şu unutulmamalıdır ki müşteri daha fazla ödemek için girişimcinin geleceğinden üst düzey hizmet umacaktır. Gelecek zaten inşa edilmiştir ve bunun için kendinizi hazırlamanız gerekmektedir!

BİR KUZEY AMERİKALI ÖRNEĞİ

ABD’de yayınlanan Taahhüt İş dergisi, her yıl ticari soğutma alanında en iyi teknik yardım profesyonelini seçer. Dergi tarafından değerlendirilen özellikler farklılaşmış teknisyeni seçmek için bir gerçek göstermektedir ve azar azar buraya gelmektedir. Seçilmiş olanların nasıl olduğuna bakınız:

 • Dinamik ve tüm iş yönleriyle profesyonel,
 • Sürekli yüksek müşteri hizmeti ve kalite düzeyleri sağlayan işlerini geliştirmek için yeni yollar aramak,
 • Çalışanlarına, müşterilerine ve tedarikçilerine çok iyi davranmak,
 • Mükemmel servis sağlayıcıları olarak ün salması,
 • Geleceğe göz atmalı ve piyasadaki değişikliklere karşı dikkatli olmalı, kendi bölümünde açılan fırsatlara hızlı tepki vermeil,
 • Stratejik bir planı takip etmeli ve en iyi yatırımı geri almak için çalışmalı,
 • Hesaplanan risklerle yüzleşmekten korkmamalı ve yeni olanaklar keşfetmeli.