Süpermarketler: Dikkate değer bir sektör

Yiyecek ve içecek satışlarının çoğundan sorumlu olan firmalar, soğutucuların kullanım şeklini değiştirmektedir.

Süpermarketlerin şehirlerde her zaman var olduğu görünse de, nispeten tarihleri biraz daha yakın zamana dayanır. Amerika’da ilk marketler 1930 yıllarında ortaya çıkmıştır. Brezilya’da ise yaklaşık yirmi yıl sonra, önceleri büyük şehirlerde ardından ülke çapında yayılmışlardır. Bir sonraki aşama ise 1980’lerden itibaren hipermarketlerin ortaya çıkmasıdır.

michel-moreira
Michel Moreira “Süpermarketlerde soğutucu kullanımında bir devrim geliştiriliyor”

Sektörün modernleşme süreci, şehirlerdeki hayatın evrimini ve geliştirilen yeni teknolojileri takip ederek ilerlemiştir. En önemli değişikliklerden biri ise soğutucu akışkan kullanımı ile ilgilidir. Başlangıçta, bu mağazalarda kullanılan az miktarda ekipman vardı ancak yeni müşteri talepleri, giderek daha fazla sayıda kolay bozulan ürünler içeren diğer süpermarket bölümlerinin açılmasına yol açmıştır.

Kolay bozulan ürünler, soğutucu kullanımını giderek artırma gerekliliği anlamına gelmiştir. Bu durum , bu alanda gerek ekipman gerekse yedek parça tedarik ederek, ve bakım servisleri sunarak çalışanlar için daha fazla fırsat yaratmıştır. Bu eğilim kendini göstermeye devam etmektedir, böylece görünen manzara çok avantajlı görünmektedir.

Ancak bazı zorluklar da beraberinde gelmektedir. Bu uyarı, Embraco’da Ticari Soğutucu Ürün Lideri Michel Moreira’dan gelmiştir; kendisi, bu zorlukların sorunlar veya fırsatlar olarak  iki şekilde ele alınabileceğini belirtmektedir:.

Michel, “Süpermarketlerde soğutucu kullanımında bir devrim geliştiriliyor” iddiasını tasdik etmiştir.

Michel Moreira’ya göre, Avrupa ve Kuzey Amerika’da, soğutucu sanayi ve büyük süpermarket zincirleri, düzenlemeler nedeniyle oluşabilecek değişiklikler için kendilerini değiştirmeye çoktan başladılar bile; Moreira, “bunların yakında Latin Amerika’ya a ulaşacak olan küresel trendler” olduğundan emin.

Dönüşümün bir yönü soğutucu akışkanlar ile ilgili. Avrupa yasaları 2020 itibariyle GWP (küresel ısınma potansiyeli) 2,500’ün üzerinde olan soğutucu akışkanların ortadan kaldırılması gerektiğini öngörüyor. Bu, uygulamada, yeni ürünlerde R404A ve R508A’nın kullanılamayacağı anlamına geliyor. Bu kısıtlama yakında 150 üzerinde GWP’ye sahip soğutucuların yasaklanması ile artacaktır, bunun anlamı ise 2022’den itibaren R134a’nın kullanılamayacağıdır. Piyasada giderek artarak, R290 ve R600a gibi hidrokarbonlar, HFOlar (Hidrofloroolefinler) ve CO2 kullanılacaktır.

Avrupa’da bunlar gerçekleşirken, Amerika’da da yeni kanunlar çevresel konulara odaklanmış durumdadır. Kuzey Amerika Enerji Bakanlığı (DOE) hükümlerine göre, Mart 2017 tarihinden itibaren, ticari soğutucu sanayinin tamamı, enerji tüketiminde, ortalama olarak önceki seviyelerle kıyaslandığında %50’ye kadar bir düşüşü temsil edecek olan, yeni maksimum seviyelere sahip olacaktır.

Aynı zamanda, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), R134a ve R404A kullanımını incelemek için aşamalı bir program geliştirmiştir. Zaman dilimleri uygulama tipine göre değişkenlik göstermekle beraber, çoğu durumda kullanım 2017’den 2021 e kadar olan süreç içerisinde yasaklanacak.

Tüm bu değişiklikleri yakından izleyen Embraco, konuyla ilgili tartışmalara katılmış ve her zaman büyük süpermarket zincirleri ve global içecek ve dondurma üreticileri ile irtibat halinde olmuştur.

Michel bu durumu, “Sonuç olarak, süpermarket sektörü hem Avrupa hem de Amerika’da kendisine yeniden yatırım yapmak zorunda kalacak. Özellikle büyük olanlarda olmak üzere birçok mağazada kullanılan soğutucu modeli, çok fazla yeterli değil ve daha verimli-etkin olan ve daha iyi maliyet-fayda oranına sahip bazı soğutucu akışkanların kullanımını kısıtlamaktadır”, şeklinde açıklamıştır.

Michel ayrıca, mevcut raf modelinin müstakil model ile değiştirilme eğiliminin olduğunu, yani her bir soğutucuya entegre bir kompresör olan ve yalnızca yerel bir talep olduğunda kullanılan bir modele doğru değişim olacağını ekleyerek; daha küçük  kompresörler kullanılması ile birlikte, soğutucu akışkan maddelerin, özellikle hidrokarbonların kullanımının beraberinde geleceğini eklemiştir: “dolayısıyla, Embraco da araştırma çalışmalarını daha yüksek enerji verimliliği olan ve propan (R290) kullanan çözümlere doğru yönlendiriyor”.

Brezilya’da, bu soğutucular henüz uygulamada değil ancak büyük küresel firmalar kendi teknik özelliklerini getirecek ve pazarı da aynı doğrultuda etkileyeceklerdir. Şu anda, pazardaki değişikliği yönlendiren ve tetikleyen faktör, elektrik maliyetlerinde yaşanan keskin artıştır. Süpermarket zincirleri maliyetleri düşürmek için daha yüksek verimli çözümler için hali hazırda bir çözüm arayışındadır. Bir örnek, çalışmak için daha fazla güce ihtiyaç duyan hava perdesi sistemlerinin, kapaklı veya cam kapılı modellerle değiştirilmesidir.

Bu dönüşüm sürecinin sonuçlarından biri, ticari soğutucu ekipman üreticilerinin portföylerindeki artıştır, bu üreticilerin günümüzde, farklı ihtiyaçlara yönelik geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaları gerekir. Michel de bunu doğrulayarak; “Süpermarketlerde, Embraco kompresör serileri ve Plug n’ Cool [Tak ve Soğut] gibi tam soğutma çözümlerimizi kullanmak için yeterli alan görüyoruz. Birçok üretici, küçük ve orta ölçekli mağazalar için ideal olan ekipmanları hali hazırda üretti ve piyasaya sürdü bile. Bir sonraki aşama ise, büyük kuruluşları kazanmak olacak, bunlar için de Plug n’ Cool’un benimsenmesinde bu büyük kuruluşları iyi muhtemel müşteriler olarak görüyoruz” dedi.

Eğer Brezilya’da ilk değişiklikler hissedilmeye başlandıysa, yapılacak çok şey var demektir.

paulo-neulander
Paulo Neulaender Jr. “Teknolojik değişimlerin takip edilmesi gerek”.

“Son yıllarda, süpermarketler kontrol sistemleri ile ilgili olarak evrim geçirdiler ve bu esnada mevcut teknolojileri ve çevresel endişeleri de izlediler. Ancak, çoğunda halen HCFC R22’li eski sistemler var, ki bunlar da ürünün değiştirilmesinde yüksek bir bakım maliyetine neden oluyor” diyor, Abrava’nın Çevre Genel Başkan Yardımcısı, Paulo Neulaender.

“Yeni sistemlerden bahsederken, minimal çevresel etkiye sahip soğutucu akışkanlarla çalışan ekipman arayışı hali hazırda mevcut. Ancak, bugünkü asıl endişe, eskiden kurulu olan sistemler için maliyet-etkin çözümler aramak” diye ekliyor ve enerji etkililiği konusunda son zamanlarda oldukça gündemde olan bir başka konuya dikkat çekiyor.

Neulaender, tıpkı Michel Moreira’nın da dikkat çektiği üzere, ileriye bakıldığında, süpermarketlerin gelecek üç senedeki teknolojik değişimlere ayak uydurma ihtiyacının, özellikle de enerji verimliliği konusunun ön planda olacağını belirtiyor.

Süpermarketler soğutma alanında çalışanlar için büyük fırsatlar yaratıyor; bu noktada ise Neulaender bazı önemli zorlu işlerin;  gaz kaçakları için iyileştirilmiş kontrol sistemi uygulamak ve bakım personellerini eğitmek gibi konular olduğunu vurguluyor.

Bu nedenle, mahallenizdeki süpermarketlerin önünden geçerken, onlara dikkatle bakın. Eğer hazırlıklıysanız, hizmet veya ürünlerinizi sunmak için iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Brezilya’da sektörün bir portresi

Brezilya’da, Brezilya Süpermarketler Birliği (Abras)’nin istatistiklerine göre, bu tür 7,500 kuruluş mevcut. Bunların üçte ikisinden fazlası ise Güneydoğu ve Güneyde yoğunlaşmış durumda ve mağaza sayısında aşağıdaki eyaletler başı çekiyor:

São Paulo;

Rio Grande do Sul;

Minas Gerais;

Rio de Janeiro;

Paraná.

Ancak her boyuttan süpermarketler her yerde mevcut ve varlıkları, yakın zamana kadar çok az görüldükleri küçük şehirlerde ve banliyölerde de artmakta. Büyük hipermarket ve süpermarket zincirlerinin çok fazla gücü olsa da, mağaza sayısı anlamında azınlıktalar. Sadece bir veya iki mağazası olan bir çok firma var ve ayrıca, sadece birkaç birim ve bölgesel operasyondan ibaret olan çok geniş zincirler grubu var.

ABRAS’ın Modern Süpermarket dergisi ile ortak yaptığı çalışmalarından elde edilen başka ilgi çekici sonuç ise, bu mağazalarda en fazla soğutucu barındıran departmanlarla ilgili. 2015 yılında, en fazla satış alanı kasap reyonundaydı; toplam satışın %13.4’ünü oluşturuyordu. Soğutucu kullanımının yoğun – ve genellikle mecbur olduğu diğer alanlar ise:

Üretim (%9.3);

Dondurulmuş ve soğutulmuş (%6.6);

Fırın / Pasta (%5.4);

Dayanıksız süt ürünleri (%5.3).

Perakende ekipman pazarı büyüyor

“Research and Markets” isimli danışma firmasının yakın zamanda yaptığı bir çalışmaya göre, sütlükler için pazar büyük bir gelişme kaydediyor, aynısı soğuk odalar için de geçerli. 2020 itibariyle, ikiye katlanması bekleniyor ve bunda etkili olacak faktörler ise şu şekilde sıralanıyor:

Gıda soğuk zincirindeki tedarikçi sektörünün gelişimi;

Gıda tüketim alışkanlıklarındaki değişimler;

Geleneksel soğutucu sistemlerinin yerini akıllı ve sürdürülebilir teknolojilere bırakması yönündeki ihtiyaçlar.

Bu araştırmaya göre, bu ekipmanı kullanan firmalar aynı zamanda enerji tüketimini azaltma ve gıda güvenliğini geliştirme amacındalar (uygun saklama koşulları).

Asya, büyüme için en büyük potansiyeli olan bölge olarak görülüyor, öte yandan, daha olgun piyasalar olan Kuzey Amerika ve Avrupa’nın ise daha yavaş değişim yaşayacağı düşünülüyor. Latin Amerika için ise, talep büyümesine yol açacak olan perakende ve otel sektörleri vurgulanıyor.