Hermetik ve Yarı-Hermetik

Bu iki tür kompresör arasındaki farklara bakalım.

Piyasada, farklı uygulamalar için farklı şekillerde, fonksiyonlarda ve özelliklerde kompresörler mevcuttur.

Farklılaştıkları noktalardan biri çalışma şekilleridir. Bu durumda, beş farklı tipte incelenebilirler.

  • Pistonlu;
  • Rotary;
  • Scroll;
  • Vidalı;
  • Santrifüj.

Bir diğer makalede bu beş tipten bahsetmiştik, bu sebeple burada ayrıca açıklamıyoruz. (Daha fazla bilgi için www.cantasteknik.com adresinden Teknik Bilgiler #114’e bakabilirsiniz.) Bu makalede kompresör, elektrik motoru ile birlikte kullanılan durum açıklanmıştır, kompresörün çalışma şekli ile direk bağlantısı yoktur.

Bu kriterlere göre üç sınıf kompresör bulunur.

  • Hermetik: elektrik motoru ile kompresör aynı izole kabindedir.
  • Yarı-hermetik: motor kompresörle birlikte aynı kabindedir ancak, bu kabin vida veya conta kullanılarak açılabilir;
  • Açık: elektrik motoru kompresörle aynı yerde değildir.
  • Bu konu tamamen Embraco’nun bu segmente giriş yaptığı yarı-hermetik kompresörler ile alakalıdır. (Daha fazla bilgi için; Öne Çıkanlar –Embraco Yeni Pazar Girdi: Yarı-Hermetik Kompresörler) Biz burada temel olarak bu tip kompresörler arasındaki farkları ve hermetik olanları inceliyoruz. (Bunlar Embraco’nun ana ürünleri olduğundan, okuyucularımız zaten bilmektedir)

Hermetik kompresörleri yarı-hermetik kompresörlerden ayıran temel farklar aşağıdadır:

Bakım olanağı

Kapalı kabine sahip olduğundan, hermetik kompresörler bakım için açılamazlar. Elektrik motoru arıza verdiğinde veya farklı bir arıza olduğunda, tek seçenek kompresörün değişmesi olacaktır.

Buna karşılık, yarı-hermetik kompresörlerin, valflere, pistonlara ve motor gibi diğer bileşenlere ulaşımı olduğundan, birçok durumda tamir edilebilir. Bu modellerde, açıldıktan sonra contaların değişimi önemlidir (aynı durum açık kompresörler için de geçerlidir).

Kaçaklar

Hermetik kompresörlerin en büyük avantajlarından birisi, çok düşük soğutucu sıvısı kaçağı durumu ihtimali olmasıdır.

Bu problem daha çok yarı-hermetik veya daha da sık olarak açık kompresörlerde görülmektedir.

Yağlama

Hermetik kompresörlerde, yağlama merkez kaç kuvveti ile sağlanır, bu şekilde yağın dolaşımı sağlanır. Buna karşılık yarı-hermetik kompresörler içinde yağ pompası bulundurur, buna zorunlu yağlama adı verilir. Bu modellerde, krank deposunda biriken yağ, pompa ile çekilerek, yağın rulmanlara, bağlantı kollarına ve piston pinlerine ulaşmasını sağlayan kanallara dağıtılır.

Uygulama

Hermetik kompresörler, ev tipi soğutucularda ve sanayi tipi küçük soğutucular ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılır. Buna karşılık, yarı-hermetik kompresörler daha çok süpermarketler ve diğer, alışveriş merkezi gibi büyük iklimlendirme sistemleri, ticari ve endüstriyel uygulamalar için uygundur.

Maliyet

Genel olarak, kullanılan ekipman daha basit ve daha az maliyetli olduğundan hermetik kompresörlerin, yarı-hermetik olanlardan daha ucuz olduğu söylenebilir. Bu maliyetleri karşılaştırırken bir ölçü olabilir ancak, dikkat etmek gerekir ki bu iki ürün birbirinden çok farklıdır: bu daha çok bir araba ile traktörün maliyetlerini karşılaştırmak gibidir.