Önleyici Bakım

Ticari soğutma ekipmanları için daha uzun hizmet ömrü garantisi.

Ticari soğutma ekipmanları için olan bakım, fırınlar, restoranlar, barlar, oteller ve diğer kuruluşlar için çok önemlidir. Bu yüzden uygulamacılar, bu kuruluşlara ekipmanın kullanım süresini arttıran en iyi işleyiş koşullarını sağlayacak olan gelecekteki problemlerden kaçınma ile ilgili bakım işlemlerini göstermelidir.

Soğutma sistemindeki herhangi bir anormalliği veya işleyiş bozukluğunu önceden belirleyerek, ekipmanları için kontrat yapma veya önleyici bir bakıma sahip olmanın avantajları hakkında müşterilerinizi ikna etmek için birçok söylem bulunmaktadır:

Finansal kayıplar ile sonuçlananların yanı sıra buz çözülmesi veya bozulma dolayısıyla ürün kaybını en aza indirme;

Kötü gıda saklama ile ilgili olarak inceleme acentelerinden gelebilecek olası cezaları önleme;

Kuruluşun müşterileri nezdinde olan iyi imajını koruma;

Enerji tüketim artışlarından kaçınma;

Bileşenlerin ve kısımların bozulması veya hasar görmesine kadar varabilecek olan problemlerin fark edilmesi;

Önleme ile gerçekleşmemiş problemlerin çözülmesi için bir teknisyene olan gereksiz acil durum aramalarından kaçınılması.

NEREDEN BAŞLAMALI?

Etkili bir önleyici bakımın planlanması, aşağıdaki hususlar ile ilgili olarak ekipman kullanım kılavuzlarını okuyarak ve üreticiler tarafından verilen tavsiyeleri kontrol ederek başlar:

Yukarıdaki bilgi ile birlikte, örnek olarak ekipman ve duvar veya diğer engeller arasında hava sirkülasyonunu sağlamak amacıyla korunması gereken mesafenin belirlenmesi mümkündür. Depolama kapasitesi;

Kurulum için ideal konumlar ve koşullar;

Onu nasıl kullanmalı

Ayrıca elektrik kablolarını kontrol etmek de gereklidir. Ekipmana özgü müdür? Kullanılan akımı desteklemek için uygun boyutlara sahip midir? Şayet cevaplar olumsuz ise, bu problemleri gidermek gereklidir. Diğer vurgulanması gerekli nokta ise her bir soğutma sistemi için özel bir çıkışın kullanılmasının tavsiye edilmesidir.

İşin başlangıcı sırasında yapılan bu başlangıç kontrolünden sonra, periyodik bakımın bir parçasını oluşturacak olan eylemleri tanımlamak önemlidir. Aşağıdakilere bakınız:

1) Görünüm

 

Ekipmanın estetik görünümü, bakım sırasında sıklıkla göz ardı ediliyor. Ancak onun nasıl göründüğü konusunda dikkatli olmak önemlidir. Bu durum, işletmenin imajını etkiler çünkü müşteriler kirliliği ve kötü koruma koşullarını fark eder. Neler kontrol edilmeli:

Harici ve dahili temizlik (toz, yağ izleri, kalıntılar, vs.);

Kirli veya çatlak camlar (yalnızca camdan yapılan kapıya sahip ekipman için).

2) Sızdırmazlık Sistemleri

İnceleme, kapıların kauçuk contalarının durumunu kontrol etmelidir. Görünüşe zarar vermenin yanı sıra (kabin üzerinde göz ardı edilen görsel ve harici yoğunlaşma ile birlikte), kuruluk, bükülme ve çatlama, hava ve nem sızdırmaya neden olur. Sonuç, enerji tüketimini arttırarak ve soğutma kapasitesi kaybı yaratarak sistemin kompresörden daha fazla gereksinim ihtiyacı içerisinde olmasıdır.

3) Cam kapılı ekipmanlar

Cam kapının görsel durumu bir problemi işaret ediyor olabilir: şayet ıslanıyorsa, ortada su yoğunlaşması durumu vardır (terleme). Isıtmalı cam kapılarda, kapıyı değiştirmeden önce ısıtma öğesinin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir.

4) Kondansatör

Daha fazla maruz kaldığı için kondansatör, hava akışına engel olacak olan toz, kalıntı, böcek, kağıt ve diğer kirleri biriktirme eğilimindedir. Kirler toplanacak ve ısı değişimini engelleyecektir ve şu şekilde sonuçlanır:

Artan yoğunlaşma ısısı;

Kompresör tarafından artan enerji tüketimi;

Soğutma kapasitesinin kaybı.

Kirlilik, su, bez veya basınçlı hava ile temizlenmelidir. Özellikle klor içerenler olmak üzere kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Yağın uygun bir yağ çözücü bileşen ile temizlenmesi gereken sanayi tipi mutfaklar gibi kızartma amacıyla çok fazla yağın kullanıldığı çevrelerde istisnai bir durumdur.

5) Buharlaştırıcı

İçecek ve dondurmalar için dikey tezgahlar gibi ticari sistemlerde elektrikli ısıtma öğeleri veya sıcak gaz aracılığıyla otomatik buz çözme kullanımı yaygındır. Bu durumda, buzun varlığının belirlenmesi için yalnızca görsel bir inceleme yeterlidir.

Diğer sistemlerde bu buz çözme aygıtı mevcut olmayabilir. Bu durumda temel bakım, buzu ortadan kaldırmak için oluşan buzun tabakasına dikkat etmeyi ve gerektiğinde sistem kapatma işlemi gerçekleştirmeyi kapsar.

Kompresörü korumak için, her zaman nominal voltaja yakın bir değere sahip olması gereken voltaj desteğini kontrol etmek gerekmektedir (127 veya 220 V). Buna ek olarak, tüketilen akımı kontrol edin ve bunu, üreticinin kullanım kılavuzunda verdiği işleyiş bilgileri ile karşılaştırın.

6) Kompresör

Voltaj ve akım tüketimi çeşitliliği, kompresörün kullanışlılık ömrü açısından riskler barındırabilir. Bunları belirlemek için, her zaman uygun ölçüm cihazları kullanın.

Kontrol edilecek olan bir diğer önemli husus da, yeniden sıkıştırma ile kolayca çözümlenebilen gevşek bağların neden olduğu titreşimlerin varlığıdır. Bu titreşimler, yarattıkları aşırı gürültünün bertaraf edilmesinin yanı sıra kompresörü sisteme bağlayan lehim kaynak noktalarında kırılmalara sebebiyet vermemeleri için ortadan kaldırılmalıdır.

7) Yoğunlaştırma birimi motoru/fanı

Daha fazla motor gücü gerektiren şaft üzerinde biriken kirin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu durum, kullanım süresini kısaltabilir ve artan bir yoğunlaşma sıcaklığını ortaya çıkarabilir. Motorun veya fanın kirli olup olmadığını görmek için birazcık dikkat gerekmektedir, onları bir bez veya basınçlı hava yardımıyla temizleyebilirsiniz.

8) Gaz Şarjı

İyi bir şekilde gerçekleştirilen ve iyi bir şekilde bakımı sağlanan kurulumlarda, bazı daha büyük ve hafif endüstriyel işleyişler hariç olmak üzere, soğutucu sıvının değiştirilmesi veya üzerine ekleme yapılması gerekli değildir.

Yük yalnızca, genellikle boru hattındaki mekanik eklemeler ve kaynaklarda oluşan sızıntı durumlarında gereklidir. Bu gibi durumlarda problemi çözerken, sıvının nereden sızıntı yaptığını tanımlamaya çalışın. Ardından kompresörü yeni bir tanesi ile değiştirin ve vakum işlemini uygulayın.

9) Yağ

Hermetik kompresör kullanan sistemlerde yağ konusunda endişe etmeye gerek yoktur. Çoğu uygulamada yağ seviyesinin tamamen doldurulması önerilmez. Kompresörlerin, normal işleyiş koşulları için gerekli olan yağ miktarını alarak, en iyi teknolojiyle tasarlandığını ve tamamen test edildiğini unutmayınız.

Önemli: Belgelenmemiş istisna veya problemlerin olduğu durumlarda, izlenecek olan doğru yöntemi bilmek amacıyla her zaman ekipmanın üreticisi ile birlikte kontroller gerçekleştirin.