Muhtemel buzdolabı termostat problemleri

Termostat, soğutma sisteminin sıcaklık değişkenliklerini kontrol eden bir aygıttır. Bu aygıt, kullanıcının buzdolabını istenen soğutma seviyesine ayarlamasına olanak sağlar. Bir kez ayarlandığında termostat, istenen sabit bir sıcaklık sağlamak için kompresörün açılmasına veya kapanmasına neden olacaktır.

Böylece termostat, buzdolabının düzgün bir şekilde çalışması için önemli bir parçadır. Bununla ilgili herhangi bir problem tüm soğutma sistemine zarar verecektir. Bu aygıt üzerinde bakım işlemleri gerçekleştirmek için,termostat ile ilgili olası problemlerin, bunların nedenlerini ve bunları nasıl çözmek gerektiğini belirten bir listeyi girişimciler için hazırladık:

Termostat açılmıyor

Termostat düğmesini maksimum ayara (en soğuk) getirin ve kompresörün çalışmaya başladığını görün. Şayet çalışmıyorsa, aşağıda listelenen problemlerden birinin olup olamayacağını kontrol edin.

 

Temasları ile herhangi bir akım geçişine sahip olmayan termostat

Termostat terminalleri arasına bir kablo köprüsü yerleştirin. Şayet kompresör çalışmaya başlarsa, termostatı değiştirin.

 

Termostat kapanmıyor

Termostat hazne ayarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Termostat düğmesini minimum ayara (en az soğuk) getirin ve kompresörün kapandığını kontrol edin. Şayet problem sürüyorsa, termostatı değiştirin.

 

Termostat gürültü yapıyor

Termostat açıldığında ve kapandığında bir klik sesinin duyulmasının normal olduğu konusunda kullanıcıyı bilgilendirin. Ancak, termostatın uygun bir şekilde kapatıldığından emin olun.

 

Gevşek Hazneli termostat

Termostat haznesini uygun bir şekilde güvence altına alın.

 

Haznesi orijinal konumundan başka bir yerde bulunan termostat

Hazneyi, üreticinin tavsiyesine göre konumlandırın.

 

Uygun olmayan termostat

Kullanılan termostat modelinin üretici tarafından belirtilen modellerden biri olup olmadığını doğrulayın. Gerekirse, soğutma sisteminin üreticisine danışın.

Termostatı değiştirirken, üreticinin tavsiyelerini takip etmeyi ve uygun bir aygıt seçmeyi hiçbir zaman unutmayın. Uygun bakım, kompresör ve soğutucunun kendisi için daha uzun bir ömür sağlayacaktır.