Borulara Kaynak Yapma: Düzgün Bir Şekilde Nasıl Yapılmalı

Tüm soğutma uygulamacıları için kaynak (lehimleme) bilgisi çok önemlidir. Güvenliği devam ettirirken ve işleyişin başarılı sonucunu sağlarken uygun prosedürlerin kullanılması önemlidir. Böylece bu basımda biz, lehimsiz ek borular ve kaynaklama için en iyi yöntemleri göstereceğiz.

Geleneksel şaloma, bu tipteki bir iş için ideal değildir, bir halka yapısı üzerine monte edilmiş çift nozul modeli önerilir, ki bu da borunun her iki tarafında da şaloma uygulamasına izin verir. Avantajları, daha yüksek kalite ve verimlilik, daha az alev hareketi, daha hızlı ön ısıtma veya ısıtma ve ayrıca daha yüksek lehim girişidir.

Birçok soğutma uygulamacısı, sıcaklığın oksijen (yakıcı) ve asetilen (yakıt) karışımından elde edildiği oksi-asetilen kaynak kullanıyor.

Aşamadan aşamaya – Kaynak

1-    Yağ, kir veya herhangi başka bir maddenin kalıntılarını ortadan kaldırarak, kaynaklanacak olan materyali temizleme ile başlayın. Şayet boya varsa, zımpara yardımıyla onu ortadan kaldırın.

2-    Boru bitişlerinden birini genişletin ve diğer tarafı bunun içine yerleştirin (yaklaşık 10 mm).

3-    Oksijen ve asetilen silindirleri üzerindeki basınç regülatörlerini kurarak kullanım için şalomayı hazırlayın ve sızıntı kontrolü sağlayın.

4-    Kaynaklanacak olan materyale göre şaloma üzerindeki nozulu oturtun.

5-    Şalomayı yakın ve onu kaynaklanacak olan materyaller için uygun aleve ayarlayın:


Borulara_Kaynak_Yapma3

 

 

 

 

 

  • Bakır-bakır, bakır-çelik ve çelik-çelik kaynakları için nötr alev (oksijen ve asetilenin eşit hacimleri).
  • Pirinç kaynaklar için oksitleyici alev (daha fazla oksijen hacmi).
  • Alüminyum ve onun alaşımları ve de bakır boruları çelik borular ile kaynaklarken azalan veya yakıt alevi (aşırı asetilen).

6- Uygun kaynak çubuğunu seçin ve şayet kaynak bakır-bakır değilse, ayrıca uygun sulandırıcı maddeyi seçin (oksit oluşumundan kaçınmaya, çubuk ve boru arasındaki bağlantıyı kolaylaştırmaya hizmet eder).

7- Şayet uygulanabilir ise, genişletilen borunun bitişinde bir çubuk veya bir fırça kullanarak sulandırıcı maddeyi yayın.

Borulara_Kaynak_Yapma2

 

 

 

 

 

 

8- Alevi ondan 2 cm kadar uzakta tutarak ve dairesel hareketler yaparak kaynaklanacak olan boruyu önceden ısıtın.

9- Alevi, borunun genişletilen bitiş noktasına tutun ve her bir materyal tipine göre işleme devam edin:

  • Bakır-bakır: Alevi, borular kızarana kadar boruların üzerinde tutunuz, ardından genişletilen ek üzerindeki çubuğun ucuna dokununuz ve boru çevresinde kaynaklayınız.
  • Bakır-çelik veya çelik-çelik: Sulandırıcı madde renk açısından parlak olana kadar alevi tutunuz ve ardından genişletilen ek üzerindeki çubuğun ucuna dokununuz ve boru çevresinde kaynaklayınız. Lehim borunun çevresine aktığında alevi geri çekiniz.

10- Kaynak bölgesini, bir tel fırça (bakır-bakır kaynakları) veya ıslak bir çuval bezi (diğer kaynaklar) ile temizleyiniz, her şeyin yolunda olduğundan emin olunuz ve gerekirse işlemi tekrarlayınız.

Lehim Olmaksızın

Soğutma sistemi borularını lehimlemeksizin, Vulkan tarafından geliştirilen Lokring Sistem kullanılarak onları eklemek mümkündür. Aşama, Lokring konektörlerinin yanı sıra yalnızca uygun bir el aleti ve Lokprep mührü kullanımını gerektirecek derecede hızlı, güvenilir ve yeterlidir.


Borulara_Kaynak_Yapma4

 

 

 

 

 

Bu, tamamen kapatılmayı sağlayan çok iyi bir çözümdür ve özellikle lehimlemenin tavsiye edilmediği uygulamalar için uygundur. Ayrıca plastik kabinlerin iç kısımları gibi yerlerde boru eklemeye izin verir.

Sistem, çelik, alüminyum, bakır ve pirinç gibi soğutma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan tüm metal borular için uygundur. Ayrıca, alüminyum-bakır, alüminyum-çelik, vs. gibi farklı materyallerden yapılan borular arasında da yapılabilir. 1.6 mm ile 35.0 mm arasında değişen çaplar için boru konektörleri mevcuttur.

Yalnızca dört aşama gerektiren Lokring Sistemini kullanmanın ne kadar kolay olduğunu görüyoruz:

Yukarıdaki şekil, ısı kullanmaksızın üç aşamada gerçekleştirilen boru ekleme işlemini gösteriyor.

1- Bağlantıyı yapmadan önce, boruların bitiş noktalarını temizleyin ve dairesel bir yönde olmak üzere onları zımparalayın ve parlatın. Bu uçlar, yansıyan metal parlaklığına sahip olmalı ve boyutsal yivlerden bağımsız olmalıdır.

2- Şişeyi borunun dışına doğru döndürerek borunun bitiş noktasında 360 derecelik Lokprep dolgu macunu uygulayın. Tıkanma olasılığından kaçınmak amacıyla dolgu macununun, boru içine girmemesini sağladığınızdan emin olun.

3- Borunun bitiş noktasını Lokprep ile birlikte konektörün içine yerleştirin. Borunun, konektörün iç sınırına kadar olan bölümde oturtulduğundan ve bu konumda kaldığından emin olun.

4- Aletin kıskacını, Lokring Halkası ve bağlantı arkasına yerleştirin. Lokring açısal olarak kayana kadar ve en son montaj konumunda durana kadar el aletine basın.

İşlem tamamlandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Onu çalıştırmayı iyi bir şekilde bilmediğiniz sürece asla bir şaloma kullanmayın. Ekipmanlar, yangın, patlama ve ciddi yanık riskleri yaratan yüksek sıcaklıklarda çalışır.

Kaynaklamadan önce, alan üzerinde yanıcı materyal kontrolü gerçekleştirin.

Onu mükemmel işleyiş durumunda bırakarak, düzenli olarak şaloma üzerinde bakım işlemleri gerçekleştirin.

Ekipman için tavsiye edilmeyen parçaları veya yakıtları kullanmayın.

Kaynak işleminin gerçekleştirileceği yerin yakınında her zaman uygun bir yangın söndürme tüpü bulundurun.

Çalışma alanında yeterli havalandırma sağlayın.

Kaynak işlemleri için her zaman güvenlik gözlükleri takın.